Potężny zastrzyk gotówki na sprzęt medyczny: prezydent podpisał specustawę

Monika Piorun
27.09.2017 12:03
Potężny zastrzyk gotówki na sprzęt medyczny: prezydent podpisał specustawę
fot. East News/pixaby.com/CC0 Public Domain

Do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 281,8 mln zł, m.in. na zakup sprzętu i aparatury medycznej - przewiduje tzw. specustawa zdrowotna, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Celem ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej jest zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, doposażenie gabinetów profilaktyki w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i zakup pojazdów, w których będą udzielane świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia stomatologicznego (dentobusów).

Zgodnie z ustawą, w 2017 r. wyposażenie w określony sprzęt i aparaturę medyczną będzie finansowane z budżetu państwa w wysokości nie wyższej niż 281,8 mln zł.

Zobacz także

Gigantyczne pieniądze na poprawę jakości leczenia pacjentów

Ok. 63,8 mln zł zaplanowano na zakup sprzętu na potrzeby onkologii, pediatrii i chirurgii. 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii trzeciego - najwyższego - poziomu referencyjnego, a 12-24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) zostanie przeznaczone na zakup szesnastu tzw. dentobusów.

Na doposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach ma być przeznaczone 134 mln zł, dotację na ten cel samorządom będzie przekazywał wojewoda. Dotacja może obejmować nawet całość kosztów poniesionych na wyposażenie, jednak nie więcej niż 6,7 tys. zł na jeden gabinet. Na złożenie wniosku o dotację samorządy mają 5 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że to tylko część środków, które zostaną w tym roku skierowane do służby zdrowia. Kwota dodatkowych środków - zarówno z budżetu, jak i NFZ - może łącznie wynieść blisko 3 mld zł.

Zobacz także

Miliony a nawet... miliardy zł na zakup sprzętu ratującego życie

MZ podkreśla, że przyjęte rozwiązania umożliwią ministrowi zdrowia przekazywanie dotacji na sprzęt i aparaturę medyczną nie tylko podmiotom leczniczym przez niego utworzonym lub nadzorowanym, ale także innym, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej najbardziej istotnych dla zdrowia publicznego, np.: ośrodkom onkologicznym. Dodatkowe finanse mają posłużyć unowocześnieniu możliwości diagnostycznych i terapeutycznych wybranych dziedzin medycyny – pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii.

Planowane zakupy – jak podkreśla resort zdrowia - stawiają na nową jakość, czyli sprzęt do diagnostyki i małoinwazyjnego leczenia, taki jak:

  • laparoskopy,
  • torakoskopy,
  • histeroskopy,
  • gastroskopy,
  • kolonoskopy,
  • nowoczesny bezinwazyjny sprzęt diagnostyczny,
  • nowoczesne rozbudowane ultrasonografy.

Wielka Orkiestra Budżetowej Pomocy?

Środki umożliwią zakup m.in. wyposażenia dla powstających Centrów Leczenia Raka Piersi. Wyposażenie lub doposażenie ośrodków laseroterapii u dzieci do leczenia wrodzonych anomalii naczyniowych, które są najczęstszą wadą wrodzoną. Proponuje się także zwiększenie środków finansowych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii III poziomu referencyjnego.

Dodatkowe finanse zostaną przeznaczone na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Chodzi o zapewnienie wszystkim uczniom dostępu do gabinetu profilaktyki zdrowotnej. Dotacje na ten cel będzie przekazywać samorządom wojewoda. Finansowany będzie zakup tzw. dentobusów, w których zapewniana będzie dzieciom opieka stomatologiczna, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu stomatologicznego w szkole ani w najbliższej okolicy.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz ustawę podpisaną przez prezydenta?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π