28 osób zatruło się salmonellą. Wszyscy jedli omlet z lunch boksów

Monika Piorun
13.06.2017 12:03
28 osób zatruło się salmonellą. Wszyscy jedli omlet z lunch boksów
fot. nemoelguedes, pixaby.com, CC0 Public Domain

Sanepid potwierdza, że na oddział chorób zakaźnych w Łańcucie trafiło 6 osób, które mogły zatruć się salmonellą. Objawy chorobowe wystąpiły w sumie u 28 pracowników rzeszowskiej firmy komputerowej oraz firmy z branży fitness, którzy skorzystali z oferty tzw. diety pudełkowej.

- Jedna z rzeszowskich firm dostarczających dietetyczne posiłki mogła narazić klientów na utratę zdrowia i życia. Wniosek w tej sprawie ma trafić do prokuratury - wyjaśnia Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Na spożycie jedzenia z salmonellą mogło być narażonych w sumie 45 osób. Wszyscy korzystali z oferty dietetycznych posiłków dostarczanych w formie tzw. lunch boksów. Firma, która je produkowała, miała zezwolenie jedynie na produkcję burgerów oraz jedzenia typu fast food.

Okazuje się jednak, że bez odpowiednich uprawnień poszerzyła ofertę o catering dietetyczny. Na pudełkach z żywnością nie umieszczano nawet etykiet z terminem przydatności do spożycia.

Zamawiali je m.in. pracownicy jednej z rzeszowskich firm komputerowych oraz firmy z branży fitness, u których jeszcze przed weekendem pojawiły się pierwsze symptomy zatrucia salmonellą - biegunka, gorączka, nudności, dreszcze oraz silne bóle brzucha. Ich prawdopodobną przyczyną były pałeczki salmonelli pochodzące z jaj, z których przyrządzono omlet. Sanepid ustalił, że jaja zostały zakupione w jednym z hipermarketów na terenie Rzeszowa. 

Zobacz także

To już kolejny przypadek zatrucia "dietą pudełkową" w ciągu ostatnich tygodni. Na początku czerwca do szpitala z tego powodu trafił znany chirurg plastyczny gwiazd - dr Krzysztof Gojdź. Niedawno Sanepid ogłosił, że połowa firm produkujących tego typu posiłki dietetyczne nie spełnia podstawowych kryteriów higienicznych - stosuje przeterminowane składniki i nie przestrzega norm sanitarnych.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy korzystasz z "diety pudełkowej", lunch boksów lub posiłków dietetycznych zamawianych do pracy?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Rzeszów News

____

zdrowie.radiozet.pl/π