Kolejna śmiertelna ofiara dopalaczy

28.07.2015 16:16
Kolejna śmiertelna ofiara dopalaczy
fot. 19-letni mężczyzna zmarł po zażyciu dopalaczy. Zgon po dopalaczach

Mimo że o szkodliwości dopalaczy jest obecnie bardzo głośno - te substancje wciąż zbierają śmiertelne żniwo. Sanepid w Katowicach podaje, że w szpitalu w Sosnowcu zmarł 19-latek. Przyczyną jego śmierci było prawdopodobnie zażycie substancji o nazwie "Mocarz".

O "Mocarzu" zrobiło się głośno, kiedy z powodu zatrucia tym dopalaczem zmarło kilka osób. Kolejne trafiły do szpitala z ciężkim zatruciem. Zaraz po tych wydarzeniach w mediach pojawiły się kampanie społeczne informujące, jak groźne są dopalacze. Mimo ostrzeżeń środki te wciąż sprzedają się bardzo dobrze.

Producenci takich środków są sprytni - zmieniają nazwy dopalaczy i sprzedają je jako "produkty kolekcjonerskie". Policja nie nadąża z tropieniem handlarzy śmiercią. 

Mocarz - co to za dopalacz? Dlaczego jest tak niebezpieczny?

Mocarz sprzedawany jest w formie suszu nasączonego substancjami chemicznymi. Jego działanie jest dużo silniejsze niż na przykład marihuany. Co zawiera? Według insp. Mariusza Sokołowskiego, rzecznika KGP, w składzie "Mocarza" zawarte są substancje z listy zakazanych środków psychoaktywnych.

Osoby, które zażyły dopalacz, opisują, że daje on poczucie braku kontroli nad własnym ciałem. Niektórzy mają dziwne wizje, co również może być niebezpieczne. Pod wpływem halucynajcji można zrobić krzywdę sobie lub innym. 

Źródło: PAP