25. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra z TVN!

Monika Piorun
17.10.2016 14:02
25. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra z TVN!
fot. 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 15 stycznia 2017 roku

15 stycznia 2017 roku kolejny raz czeka nas "Letnia zadyma w środku zimy". 25. finał WOŚP po raz pierwszy w historii będzie transmitowany na antenie TVN, a fundusze zebrane podczas akcji wspomogą oddziały ogólnopediatryczne i godną opiekę medyczną seniorów.

Do końca świata i o jeden dzień dłużej - tyle ma grać Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Oprócz kolejnych zer na koncie fundacji, dzięki którym udało się już wyposażyć w niezbędny sprzęt medyczny niemal każdy szpital w Polsce, wyjątkowej akcji przybywa także lat. 

Za trzy miesiące - w połowie stycznia - WOŚP zagra po raz 25. i będzie zbierać pieniądze "Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom."  Temat kolejnej zbiórki został ogłoszony podczas udanej próby pobicia rekordu Guinessa w nauce resuscytacji krążeniowo-oddechowej

Prezes zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Jurek Owsiak - wyjaśnia, że wszyscy możemy się czuć dumni z tego, czego nam się udało dokonać przez ćwierć wieku:

25 lat grania Orkiestry to poważna część historii Polski. Przez ten Okres pomogliśmy

 praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju. To, że Orkiestra działa

i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców,

to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia,

 że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków

 także  tych mieszkających za granicą, bo przecież wiele sztabów gra także na obczyźnie.

WOŚP znów zbiera na pomoc dzieciom i seniorom

Zrzut ekranu 2016-10-17 o 14.25.12
fot. Instagram.com#wosp2017

Do tej pory pediatria była tematem finału już trzykrotnie - podczas 11, 12 i 24. zbiórki. Ze środków, które udało się zebrać podczas ostatniego finału, zakupiono m.in. 2 rezonanse magnetyczne, wysokiej klasy kardiomonitory, urządzenia do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka oraz dodatkowo wyposażyć laboratoria onkologiczne.

Niestety, mimo ogromnego wsparcia Fundacji, polskie oddziały ogólnopediatryczne nadal wymagają wsparcia.

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Teresa Jackowska - konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii - potwierdza, że choć na szczęście jest coraz więcej miejsc, w którym pomaga się najmłodszym pacjentom na światowym poziomie, to jednak wciąż nie brakuje szpitali, w których brakuje elementarnego wyposażenia szpitalnego:

Łóżeczka, które stoją w szpitalach w wielu przypadkach nie spełniają norm

bezpieczeństwa, a na salach szpitalnych można by z powodzeniem kręcić filmy

 w rzeczywistości lat 60-tych bez budowania scenografii. Należy przy tym pamiętać,

 że oddziały pediatryczne są przewidziane dla pacjentów od 0 do 18 roku życia,

tym samym potrzeba trzech różnych rodzajów długości łóżek. Lekarze w ankietach,

 które przeprowadziliśmy na oddziałach, prosili także o nowe pulsoksymetry,

kardiomonitory czy ciśnieniomierze. 

Orkiestra nie zapomina też o seniorach. Z pieniędzy zebranych podczas ostatniego finału udało się kupić nie tylko specjalistyczne sprzęty - m.in. aparaty EKG oraz inhalatory, ale też wymienić ponad 1,5 tys. łóżek z materacami oraz szafkami nocnymi na oddziałach geriatrycznych, na których przebywają najstarsi pacjenci.

Zrzut ekranu 2016-10-17 o 13.05.52

Po wielu latach współpracy z Telewizją Polską, finał akcji znika z anteny publicznej. Po raz pierwszy w historii partnerem i gospodarzem wydarzenia będzie grupa TVN.

Zagłosuj

Co sądzisz o tym, że finał WOŚP znika z TVP?

Liczba głosów:

Zrzut ekranu 2016-10-17 o 14.23.28

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podczas wszystkich przeprowadzonych dotąd akcji zebrała w sumie ponad 720 mln zł. Sprzęt zakupiony dzięki staraniom wolontariuszy pozwolił uratować życie tysięcy pacjentów. Z roku na rok udaje się bić kolejne rekordy. Podczas ostatniego finału udało się zebrać prawie 20 mln zł więcej niż rok wcześniej.

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π