Firmy farmaceutyczne ujawniły ile zapłaciły polskim lekarzom w 2015

Monika Piorun
06.07.2016 19:04
Firmy farmaceutyczne ujawniły ile zapłaciły polskim lekarzom w 2015
fot. Firmy farmaceutyczne ujawniły wydatki na polskich lekarzy w 2015

Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA), do której dobrowolnie przystąpiły 33 firmy farmaceutyczne, przedstawiła dane wskazujące na to, że w zeszłym roku na współpracę z krajowymi specjalistami z zakresu medycyny koncerny wydały 108 mln zł.

Statystycznie polscy lekarze zarabiają dodatkowe 2,7 tys. rocznie na korzystaniu z usług oferowanych przez producentów leków. To jednak duże uogólnienie. Za udział w konferencjach medycznych lub wyjazd na specjalnie zorganizowane szkolenie można dostać dużo więcej - od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych w przypadku specjalisty z bardzo wąskiej dziedziny, a w sumie ponad 100 mln w samym tylko 2015 roku.

Lekarze niechętnie dzielą się wiedzą na temat intratnych interesów z koncernami lekowymi. Tylko co piąty specjalista zgadza się na ujawniania swoich źródeł dochodów.

Od kiedy jednak w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych zaczął obowiązywać tzw. Sunshine Act, czyli specjalny przepis nakazujący przedstawianie oficjalnych informacji na temat kwot, jakie firmy przeznaczają na opłacanie współpracy z lekarzami, sytuacja dotycząca niejasnych powiązań biznesowych pomiędzy światem medycyny a producentami środków farmaceutycznych zaczęła być bardziej klarowna.

Koncerny wreszcie prześwietliły lekarzy

lekileki
fot. East News

Mimo że w Unii Europejskiej nie obowiązują podobne przepisy, a polska Naczelna Izba Lekarska nie jest przychylna pomysłowi na udzielanie informacji o dochodach z tytułu współpracy z koncernami ze względu na to, że skoro pielęgniarki i sprzedający w aptekach farmaceuci nie są zobligowani do przedstawiania takich rozliczeń (mimo że należą do branży medycznej) to nie ma podstaw do tego, by musieli je składać sami lekarze.

Sporo zmieniło się jednak dzięki danym przedstawionym przez 33 firmy z sektora farmaceutycznego w Polsce, zgromadzonym w Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA). Na ich podstawie udało się ustalić, ile konkretnie wydatków muszą ponosić rocznie na kontakt z branżą medyczną w naszym kraju.

kodeks
zestawienie
Źródło: www.kodeksprzejrzystosci.pl

Zamiast kodeksu lekarskiego - Kodeks Przejrzystości

Sprawa opłacania lekarzy przez koncerny od lat budzi ogromne kontrowersje. Ze względu na niejasne powiązania pomiędzy służbą medyczną a koncernami, pacjenci mogą nie być pewni, czy specjaliści nie czerpią dodatkowych korzyści na wypisywaniu recept na niektóre specyfiki, często bardzo kosztowne.

Przeczytaj: Dlaczego leki szkodzą bardziej niż wojny?

Skoro do tej pory lekarze milczeli na temat kwot, które dostają od producentów leków za udział w konferencjach, ekspertyzy czy prestiżowe sympozja - usta otworzyli sami przedsiębiorcy, którzy na tego typu kontakty w samym 2015 roku wydali ponad 108 mln zł.

Na czym polega Kodeks Przejrzystości Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych?

Zagłosuj

Czy lekarze powinni ujawniać dochody ze współpracy z koncernami farmaceutycznymi?

Liczba głosów:

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π