Zamknij

10 tys. osób w Polsce bez ważnego leku [AKTUALIZACJA]

28.09.2022 10:25

Z aptek wycofano lek stosowany w leczeniu poważnej choroby neurologicznej. Preparat, który stosowało do tej pory ok. 10 tys. chorych w Polsce, nie ma zamienników. Prośbę o interwencję napisała do RPO matka chorego chłopca [AKTUALIZACJA].

Apteka
fot. Shutterstock

Lek Mytelase, stosowany w miastenii, chorobie układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, został wycofany i nie ma zamienników. To ogromny problem dla chorych w Polsce i ich rodzin.

Matka zwróciła się ze skargą do Rzecznika Praw Obywatelskich w trosce o swojego syna, a także ok. 10 tys. osób chorujących na tę chorobę neurologiczną. W jej przebiegu organizm zaczyna produkować przeciwciała skierowane przeciw złączu nerwowo-mięśniowemu. Pacjenci odczuwają nadmierną męczliwość mięśni, występują też problemy z chodzeniem i wykonywaniem podstawowych czynności życiowych oraz podwójne widzenie.

Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie RPO, "brak leku może doprowadzić do problemów z połykaniem i oddychaniem, a w końcu do śmierci".

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich podjęło interwencję i poprosiło Departament Polityki Lekowej i Farmacji MZ o stanowisko w sprawie oraz o informację o podjętych lub planowanych działaniach.

Aktualizacja

Ministerstwo zdrowia w odpowiedzi na zapytanie RPO, wydało komunikat, w którym potwierdza, że produkt Mytelase nie posiada dopuszczonych do obrotu w Polsce odpowiedników, natomiast Konsultant Krajowy w dziedzinie neurologii, wskazał na możliwość zastosowania produktu Mestinon, Pyridostigmini bromidum jako alternatywnej metody leczenia.

MZ podkreśla jednak, że ordynowanie leków w terapii pacjenta należy wyłącznie do kompetencji lekarza prowadzącego leczenie.

– W sytuacji, gdy lekarz prowadzący leczenie podejmie decyzję o wprowadzeniu do terapii produktu, który jest niedostępny na terytorium Polski, Minister Zdrowia może wydać zgodę na sprowadzenie leku w trybie importu docelowego. Ponadto w przypadku gdy lek sprowadzany w trybie importu jest stosowany w warunkach domowych, pacjent ma możliwość złożenia wniosku o wydanie zgody na refundację tego produktu – napisano w komunikacie.

Źródło: bip.brpo.gov.pl