10 pytań do Doktora Google najczęstszych w 2019 roku

02.01.2020 11:51
10 pytań do Doktora Google najczęstsze w 2019 roku
fot. Shutterstock

Nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, kamienie nerkowe, dieta ketogeniczna to zagadnienia zdrowotne, które interesowały internautów w 2019 roku.

Problem, który w 2019 roku spędzał sen z powiek internautom, to: Jak obniżyć ciśnienie krwi? Pytanie jest zasadne, ponieważ nadciśnienie to jedna z epidemii XXI wieku. Nazywane jest cichym zabójcą, nie daje wyraźnych objawów, przeważnie wykrywane jest przypadkiem. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze, a kilka milionów chorych nawet o tym nie wie. Tymczasem nieleczone nadciśnienie może prowadzić m.in. do udaru, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i niewydolności nerek.

Na drugim miejscu w rankingu wyszukiwarki Google w 2019 w dziedzinie zdrowia znalazło się pytanie: Czym jest dieta ketogeniczna? Popularność diety ketogenicznej związana jest w dużej mierze z doniesieniami tzw. specjalistów medycyny holistycznej, że niskowęglowodanowa dieta leczy raka, ponieważ powoduje odcięcie dostępu nowotworu do glukozy. Jednak, jak tłumaczą eksperci z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: "W przeszłości wielokrotnie podejmowano różne próby wpływania na komórki nowotworowe zabierając im dostęp do składników odżywczych, jednak większość tych obserwacji skończyła się jednym wnioskiem - nie można zagłodzić raka nie powodując wyniszczenia organizmu chorego, a tym samym zmniejszenia jego szans na wyzdrowienie" - czytamy na stronie ncez.pl.

Co prawda są doniesienia na temat tego, że dieta ketogeniczna w pojedynczych przypadkach powodowała zmniejszenie nieoperacyjnego glejaka, ale wciąż brakuje badań klinicznych na ten temat. Co więcej, jak ostrzegają eksperci z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, stosowanie diety ketogenicznej przez osoby chore na nowotwory może powodować wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in.: dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wzrost ciał ketonowych we krwi, hipoglikemię, niedobór witamin i minerałów, nasilenie procesów zapalnych.

Na trzecim miejscu znalazło się tradycyjne już pytanie o sposoby na czkawkę. Spieszymy z odpowiedzią. Na czkawkę pomóc może: wstrzymanie powietrza w celu zwiększenia stężenia dwutlenku węgla w organizmie; picie wody, co powoduje wyrównanie rytmu pracy przepony; ssanie twardego cukierka lub kostki lodu; zjedzenie plasterka cytryny; zatkanie uszu.

Pozostałe zagadnienia, które w 2019 roku interesowały internautów, to:

  • Jak długo trwa grypa? - SPRAWDŹ
  • Co powoduje czkawkę? - SPRAWDŹ
  • Co jest przyczyną kamieni nerkowych? - SPRAWDŹ
  • Co to jest HPV? - SPRAWDŹ
  • Jak obniżyć poziom cholesterolu? - SPRAWDŹ
  • Ile kalorii dziennie powinienem jeść? - SPRAWDŹ
  • Jak długo alkohol pozostaje w organizmie? - SPRAWDŹ

Źródło: edition.cnn.com, ncez.pl