Czy da się wyleczyć z HIVokryzji? Światowy Dzień AIDS

Monika Piorun
01.12.2016 13:05
hivokryzja Studio Psychologii, instagram.com

Czy użyłbyś kubka, z którego korzystała osoba zarażona wirusem HIV? Niestety wielu z nas miałoby z tym problem. Choć mogłoby się wydawać, że wiemy już wszystko na temat AIDS, to jednak wbrew powszechnej opinii, stajemy coraz bardziej uprzedzeni w stosunku do osób seropozytywnych. 51% społeczeństwa nadal uważa, że wirus może się przenosić przez dotyk, a co 4 Polak obawia się korzystania z tych samych naczyń, których używała zainfekowana osoba. Jak walczyć ze stereotypami?

Z kim kojarzy się w Polsce osoba zarażona HIV? Homoseksualista, narkoman, przestępca - to pierwsze, co przychodzi nam na myśl, kiedy próbujemy sobie wyobrazić przeciętnego człowieka mającego problem z tym wirusem. 

Zobacz także

- Przecież sami są sobie winni - myślimy w duchu, ignorując powtarzane jak mantra informacje tym, jak wiele osób z naszego otoczenia może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że są nosicielami wirusa HIV. Bardzo łatwo oceniać innych, dużo trudniej poradzić sobie z zaakceptowaniem takich osób w społeczeństwie. 

W najlepszym wypadku spychamy zarażonych na "margines społeczny", zwykle jednak nie mamy litości i podświadomie wyczuwamy w ich obecności zagrożenie dla otoczenia - wynika z raportu Stowarzyszenia Profilaktyki i Wsparcia w Zakresie HIV/AIDS "Jeden Świat" analizującego sposoby prezentowania HIV i osób żyjących z tym wirusem w mediach ogólnopolskich.

Polska HIVokryzja

Z badania "Seksualność Polaków", realizowanego przez prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że:

  • 20% zarażonych HIV doświadczyło wykluczenia ze spotkań i wydarzeń towarzyskich,
  • 14% zostało odrzuconych przez rodziny,
  • 13% musiało zmienić miejsce zamieszkania. 

Jeszcze więcej kontrowersji może budzić fakt, jak mało wiemy o tym, w jaki sposób można się zarazić HIV:

  • 51% Polaków sądzi, że do zarażenia wirusem HIV może dojść podczas korzystania 

         z publicznych toalet

  • 25% uważa, że do infekcji może dojść podczas spożywania wspólnych posiłków

Miss HIV

Mimo że w Polsce panuje stereotyp, że zakażeni HIV są głownie homoseksualiści lub narkomani, to jednak największy wzrost zachorowań odnotowuje się wśród osób heteroseksualnych. Zmiana społecznego nastawienia i walka z dyskryminacją związaną z AIDS nie jest wcale prosta.

Zobacz także

Twarzą kampanii "HIVokryzja - Wyleczmy się" została pani Kasia, która zdecydowała się opowiedzieć, o tym, z jakimi reakcjami otoczenia musi sobie radzić na co dzień osoba zarażona wirusem zespołu nabytego braku odporności.

Dokładnie rok temu, 1 grudnia - w Światowy Dzień Aids - autorom kampanii "HIVokryzja" udało się rozpocząć akcję, która miała uświadomić Polakom, jak wiele uprzedzeń żywią do osób z HIV. Często nasze obawy są zupełnie bezpodstawne. Wciąż jednak kieruje nami strach, utrudniający społeczną akceptację tego problemu.

Wbrew pozorom dużo łatwiej zahamować rozwój wirusa HIV (zwłaszcza na początkowym etapie) niż poradzić sobie z dyskryminacją otoczenia. Dla osób zarażonych większym problemem niż choroba jest hipokryzja ludzi.

Akcja (zakończona dopiero w połowie 2016 roku) przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów i dziś można z całą pewnością stwierdzić, że udało się jej poruszyć serca Polaków. Jak sądzicie?

AIDS
fot. Imaginechina, East News

Kiedy autorzy kampanii "H jak HIV" zapytali ankietowanych, czy dziecko zarażone HIV może chodzić ze zdrowymi rówieśnikami do szkoły, większość ludzi odpowiedziała: TAK. Wystarczyło tylko spersonalizować problem i zapytać o to, czy chcielibyśmy, żeby nasze dziecko uczyło się razem z osobą seropozytywną, by aż 99% ankietowanych wyraziła negatywne zdanie na ten temat. A Wy, jakie zdanie macie na ten temat?

Zagłosuj

Czy dziecko zarażone HIV powinno chodzić ze zdrowymi rówieśnikami do szkoły?

Liczba głosów:

Zagłosuj

Czy pozwoliłbyś, żeby Twoje dziecko chodziło do szkoły z osobą zarażoną HIV?

Liczba głosów:

Zagłosuj

Czy użyłbyś naczyń, z których korzystała osoba zarażona HIV?

Liczba głosów:

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π