Szczecin: Szpital odwołuje operacje zaplanowane do końca czerwca

15.05.2017 15:10

Szpital Zdunowo, czyli Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, odwołuje zaplanowane do końca czerwca operacje - wyczerpał się limit refundowanych zabiegów zakontraktowanych wyjątkowo tylko na pół roku - z uwagi na nowe przepisy związane z tzw. siecią szpitali. Co się stanie z pacjentami?

Szczecin: Szpital odwołuje operacje zaplanowane do końca czerwca fot. East News/ANDRZEJ SZKOCKI/POLSKA PRESS

W tym roku - inaczej niż zwykle - szpital nie podpisał umowy z NFZ na cały 2017 rok, tylko na pierwsze półrocze. Wszystko przez planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia ("sieć szpitali"). Już w kwietniu było wiadomo, że Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Zdunowie należący do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie ma ponad 100 tys. nadwykonań.

"

- Podpisywaliśmy kontrakty z NFZ na pół roku, bo sieciowanie miało wejść od lipca. Jak już wiemy, tak się nie stanie i zostało to przesunięte na październik. Dla nas zatem to, co ma się zdarzyć jest wielką niewiadomą. Sytuacja nie zależy od nas - przekonuje na łamach "Głosu Szczecińskiego" rzecznik placówki - Natalia Andruczyk. "

Chaos przez "sieć szpitali"

Szpitale od lat decydują się na przekraczanie limitów nałożonych przez NFZ, by pomóc chorym, dla których operacje oznaczają jedyną szansę na przeżycie. Tegoroczne plany zmian w przepisach doprowadziły jednak do sporego zamieszania.

Lekarze podkreślają, że zupełnie nie wiedzą, co będzie dalej z pacjentami. Na razie przeprowadzane są tylko zabiegi w sytuacjach zagrażających życiu i nagłych przypadkach.

Na specjalistyczną pomoc mogą też liczyć pacjenci, których stan nagle się pogorszy. Chorzy, których stan jest stabilny i mieli zaplanowane do końca czerwca operacje, na razie nie mają szans na wyleczenie. Planowane zabiegi dotyczą przede wszystkim:

  • operacji przepukliny
  • operacji pęcherzyka żółciowego
  • wszczepienia bajpasów oraz
  • operacji bariatrycznych związanych z leczeniem otyłości klinicznej

- Mimo że mamy fantastyczny zespół i doskonałych lekarzy gotowych nieść pomoc chorym, to jednak zupełnie nie wiemy, co będzie dalej - wyjaśnia personel medyczny placówki. - Szpital jest jednostką publiczną, którą obowiązuje dyscyplina finansowa i ogromne kary za nieprzestrzeganie kontraktu z NFZ - obawiają się specjaliści. "Mamy związane ręce" - mówią pracownicy.

źródło: Głos Szczeciński
Zagłosuj

Czy pacjenci, którzy mieli zaplanowane do końca czerwca operacje, powinni mieć prawo do wykonania ich w innych placówkach?

______

zdrowie.radiozet.pl/π

Oceń