Zanieczyszczenie świetlne to śmiertelne zagrożenie

29.11.2019
Aktualizacja: 29.11.2019 14:31
Zanieczyszczenie świetlne
fot. Shutterstock

Nie tylko smog, ale i zanieczyszczenie świetlne przyczynia się do rozwoju chorób mieszkańców miast - ostrzegają naukowcy. I apelują do urbanistów o przejrzenie standardów dotyczących oświetlenia.

- Ludzki organizm jest ewolucyjnie dostosowany do jasnego dnia i ciemnej nocy - podkreślała w lipcu 2019 r. w rozmowie z PAP dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska, badaczka i architektka światła z Politechniki Gdańskiej. Jak tłumaczyła ekspertka, w naturalnym, porannym świetle jest bardzo dużo tzw. światła niebieskiego, które stymuluje produkcję kortyzolu - hormonu pobudzającego nas do aktywności. Z kolei wieczorem w spektrum światła widzialnego przeważa światło czerwone, co uruchamia produkcję melatoniny - hormonu umożliwiającego zaśnięcie.

Tymczasem nocne oświetlenie ulic, zwłaszcza popularne w ostatnim czasie oświetlenie typu LED, przyczynia się do zaburzenia rytmu dobowego mieszkańców miast. "Problem z białymi LEDami polega na tym, że są to niebieskie diody przykryte warstwą fosforu. Choć wydaje nam się, że widzimy białe światło - to kiedy używamy ich wieczorem, do mózgu trafia informacja, że światło jest niebieskie, nastał dzień i trzeba być aktywnym" - wyjaśniła dr Zielińska-Dąbkowska w rozmowie z PAP.

Zaburzenia endokrynologiczne związane z wydzielaniem melatoniny (hormonu snu) i kortyzolu (hormonu stresu), negatywnie wpływają na kondycję całego organizmu, w tym na funkcjonowanie układu krążenia, zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca i udaru mózgu.

Sprawdź takżeUwaga na niebieskie promieniowanie - ostrzega prof. Szaflik

Temat zanieczyszczenia świetlnego wraca za sprawą najnowszych badań naukowców z Pracowni Monitoringu Zanieczyszczenia Świetlnego Politechniki Krakowskiej na temat wpływu zanieczyszczeń świetlnych na organizmy wodne. Okazuje się, że z powodu nadmiernego oświetlenia miast cierpią nie tylko ludzie, ale i miejskie zwierzęta.

- Zanieczyszczenie świetlne jest chyba najbardziej rozpowszechnionym zanieczyszczeniem na świecie, ale najłatwiej da się go uniknąć - skonkludował dr hab. Tomasz Ściężor z Politechniki Krakowskiej w rozmowie z PAP.

Mapę zanieczyszczenia świetlnego w Europie podejrzeć można TUTAJ>>

Źródło: PAP