Zanieczyszczenia powietrza upośledzają inteligencję [Nowe badania]

Monika Piorun
28.08.2018 17:27
Zanieczyszczenia powietrza, smog, inteligencja, zdolności poznawcze, sprawność intelektualna
fot. Shutterstock

Chińskim naukowcom we współpracy z Uniwersytetem Yale udało się dowieść, że oddychanie zatrutym powietrzem może mieć wpływ na nasze zdolności poznawcze i obniżać sprawność intelektualną. Najbardziej zagrożeni są... słabo wykształceni mężczyźni, którzy najczęściej pracują na zewnątrz. Przez zanieczyszczenia ich umysły działają tak, jakby odebrano im kilka lat edukacji.

Zatrute powietrze... zatruwa nasze umysły. Dosłownie

Statystyczny Polak żyje rok krócej z powodu zanieczyszczeń powietrza. Na świecie smog powoduje zaś ok. 7 mln przedwczesnych zgonów rocznie. Okazuje się, że jego negatywny wpływ nie ogranicza się tylko do chronicznych chorób. Wyniki badań, które chińsko-amerykański zespół naukowców opisał na łamach PNAS wskazują, że szkodliwe działanie zanieczyszczeń na nasze umysły zwiększa się wraz z wiekiem. Niestety problem ten dotyczy aż 95 proc. populacji. Większość z nas oddycha powietrzem, które jest poważnie zanieczyszczone.

Przez smog nasz umysł działa tak, jakby utracił około 1 roku edukacji

Badaczom udało się wykazać, że toksyny, którymi oddychamy, obniżają nasze zdolności nie tylko krótkoterminowo (jak początkowo sądzono), ale również w dłuższej perspektywie. Wyniki badań w testach określających sprawność językową i matematyczną potwierdziły, że negatywny wpływ smogu działa na nasze umysły tak, jakbyśmy utracili około 1 roku naszej edukacji.

W ramach projektu China Family Panel Studies w testach wzięło udział ok. 20 tys. osób z różnych regionów Chin. Program realizowano w latach 2010-2014. Naukowcy porównywali wyniki uzyskanych rezultatów z zawartością m.in. dwutlenku azotu i siarki w powietrzu a także pyłów PM 10, którymi na co dzień oddychali uczestnicy.

Zobacz także

Smog najbardziej uszkadza zdolności poznawcze seniorów i... niewykształconych mężczyzn

Efekt ten zwiększał się także u osób powyżej 64. roku życia oraz mężczyzn z niskim wykształceniem. W przypadku panów, którzy przez większą część życia wykonywali prace na zewnątrz, wyniki te były jeszcze gorsze. Smog spowodował u nich na tyle znaczące osłabienie funkcji poznawczych, że uzyskane przez nich wyniki odpowiadały utracie co najmniej kilku lat edukacji.

Dlaczego mężczyźni zdają się gorzej znosić skutki wdychania smogu? Zdaniem naukowców spory wpływ mogą mieć na to różnice w funkcjonowaniu mózgu u różnych płci. Panowie mogą częściej korzystać z tych obszarów, na które najbardziej szkodliwie działają zanieczyszczenia. Już wcześniej wskazywano, że zatrute powietrze może sprzyjać chorobom neurodegeneracyjnym, a zwłaszcza demencji i chorobie Alzheimera

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

________

zdrowie.radiozet.pl/π