Zamknij

Sadza z zanieczyszczeń powietrza przenika do łożyska

17.09.2018 15:09
Zanieczyszczenia powietrza, ciąża, łożysko, smog, noworodek, dziecko
fot. Shutterstock

Cząstki sadzy z zanieczyszczonego powietrza są obecne w łożysku ciężarnych kobiet – udowodnili eksperci z Wielkiej Brytanii. Specjaliści ogłosili niepokojące wyniki badań podczas Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (ERS), który od 15 do 19 września odbywa się w Paryżu.

Smog uszkadza płód? Jaki wpływ na ciążę mają zanieczyszczenia?

– Nie wiemy na razie, czy cząstki sadzy, które znaleźliśmy w łożysku, mogą przenikać do płodu, ale wyniki naszego badania sugerują, że jest to możliwe – skomentowała podczas konferencji prasowej współautorka pracy dr Norrice Liu z Queen Mary University w Londynie. Kierowany przez nią zespół badawczy zaplanował prace na ten temat, ponieważ w dotychczasowych pracach naukowych wykazano negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na przebieg ciąży i zdrowie dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Do problemów w tym zakresie zalicza się m.in. ograniczenie wzrostu płodu i związaną z tym niską masę dziecka po przyjściu na świat, przedwczesny poród, a także zwiększoną śmiertelność noworodków.

Naukowcy przebadali 5 ciężarnych kobiet mieszkających w Londynie. Wszystkie miały zaplanowany poród poprzez cesarskie cięcie. Żadna z nich nie paliła papierosów i nie miała ciąży z powikłaniami. Wszystkie urodziły zdrowe dziecko. Naukowcy otrzymali od nich pozwolenie na pobranie łożyska i przebadanie jego komórek. Dzięki temu mogli sprawdzić, czy zanieczyszczenia powietrza w postaci cząstek stałych, takich jak sadza, mogą przedostawać się z płuc wraz z krwiobiegiem do łożyska.

Jak tłumaczy dr Liu:

Wiemy, że gdy cząstki sadzy z zanieczyszczonego powietrza dostają się do dróg oddechowych i do płuc, są tam pochłaniane przez makrofagi. Są to wyspecjalizowane komórki odporności obecne w wielu miejscach organizmu, których zadaniem jest usuwanie z niego niepotrzebnych lub szkodliwych substancji i drobnoustrojów.

Niestety czasem bardzo drobnym cząstkom stałym udaje się uciec poza tą pierwszą linię obrony i przedostać do krwiobiegu.

"Zanieczyszczenia przedostają się z płuc do krwiobiegu, a stamtąd do łożyska"

Naukowcy przeanalizowali pod mikroskopem o dużej rozdzielczości 3,5 tys. makrofagów pobranych z pięciu łożysk i znaleźli wśród nich 60, które zawierały czarne obszary przypominające sadzę. Przeciętnie jedno łożysko zawierało łącznie 5 mikrometrów kwadratowych takich cząstek. Następnie makrofagi z dwóch łożysk zostały poddane dokładniejszej analizie pod mikroskopem elektronowym. Potwierdziła ona, że w makrofagach obecna jest sadza.

Wcześniej taką samą metodę naukowcy zastosowali do wykrywania sadzy w komórkach płuc u ludzi. Dr Liu wyjaśniła, że choć badanie to było pilotażowe i jego wyniki muszą zostać potwierdzone w kolejnych doświadczeniach na dużo większą skalę, to jednak:

Nasze badanie dostarcza pierwszych dowodów na to, że wdychane stałe zanieczyszczenia powietrza mogą przedostawać się z płuc do krwiobiegu, a stamtąd do łożyska. Wiemy zarazem, że cząstki te nie muszą przedostawać się bezpośrednio do płodu, by wywierać na niego szkodliwy wpływ. Wystarczy, że są obecne w łożysku.

Mamy jednak nadzieję, że odkrycie zwróci uwagę na szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na kobiety ciężarne i na dzieci, jeszcze przed ich przyjściem na świat.

Należy wprowadzić bardziej restrykcyjne normy czystości powietrza oraz rozwiązania prawne, które będą przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska – skomentowała wyniki badań prof. Mina Gaga z Grecji, przewodnicząca Europejskiego Towarzystwa Oddechowego.

Zagłosuj

Czy jesteś za tym, aby zaostrzyć normy zanieczyszczeń powietrza?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/The Guardian/ERS Paris