Jak smog wpływa na zdrowie? Wszystko, co musisz wiedzieć

Monika Piorun
02.03.2017 19:12
Jak smog wpływa na zdrowie? Wszystko, co musisz wiedzieć
fot. Jak zanieczyszczenia wpływają na zdrowie? Nowa książka na temat smogu

Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy wydało nową książkę opisującą, w jaki sposób zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasze zdrowie. Publikacja jest dostępna za darmo w sieci.

Zobacz także

Pyły i toksyny, które wdychamy niemal każdego dnia, przenikają do naszych płuc i powoli atakują układ oddechowy, upośledzają krążenie i uszkadzają system nerwowy. Mają wpływ nawet na naszą płodność, ograniczają funkcje poznawcze u dzieci, sprawiają, że najmłodsi nie są w stanie się skoncentrować i zapamiętywać istotne informacje.

Szokujące wyniki badań wskazują na to, że spaliny emitowane przez samochody mogą mieć bezpośredni związek z epidemią otyłości wśród młodzieży. Zatrute powietrze może przyczyniać się nawet do gorszych wyników w nauce wśród dzieci i nastolatków. 

O kompleksową analizę zebranych danych poproszono ekspertów. W gronie specjalistów oceniających wpływ smogu na nasz organizm znaleźli się: prof. Ewa Konduracka, dr hab. Artur Badyda, dr med. Piotr Dąbrowiecki oraz dr Jakub Jędrak.

Zobacz także

Książkę pt. "Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie" można ściągnąć za darmo na stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego. Publikację wydano pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej, Wojskowego Instytutu Medyczny i Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

Choroby, które mogą mieć związek z zanieczyszczeniami powietrza

Co nam może grozić z powodu przebywania w miejscach, w których poziom smogu znacznie przekracza obowiązujące normy?

Zrzut ekranu 2017-03-02 o 18.07.39 1

Ilustracja pochodzi z książki: "Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie", którą można pobrać za darmo ze strony Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy

____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π