We Wrocławiu wymyślono aplikację, która zbada wpływ smogu na zdrowie

Monika Piorun
28.11.2016 13:05
We Wrocławiu wymyślono aplikację, która zbada wpływ smogu na zdrowie
fot. Aplikacja na telefon pozwoli sprawdzić, czy poziom smogu w powietrzu może mieć wpływ na nasze zdrowie

Dzięki specjalnej aplikacji z GPS można zlokalizować nie tylko nasze położenie, ale także przy okazji sprawdzić, jaki wpływ na zdrowie może mieć aktualny poziom zanieczyszczeń powietrza, ocenić stan błon śluzowych dróg oddechowych oraz powierzchni oka. Pomysł wrocławskich naukowców został nagrodzony na prestiżowej konferencji EVER 2016 w Nicei.

Zobacz także

Zatrute powietrze coraz bardziej utrudnia nam życie. Choroby płuc, układu krążenia, zaburzenia nerwowe czy podrażnienie oczu to tylko niektóre z konsekwencji zbyt dużej ilości zanieczyszczeń w atmosferze.

Amerykanie ostrzegają, że mogą mieć bezpośredni wpływ na epidemię otyłości wśród dzieci i młodzieży, a Brytyjczycy, że pyły, które przenikają do naszego organizmu wraz z tym, co wdychamy, mogą sprzyjać chorobie Alzheimera. Jak temu zapobiegać?

Telefon ostrzeże przed smogiem

Zobacz także

Okuliści i laryngolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wspólnymi siłami stworzyli urządzenie, które może się okazać niezwykle pomocne w ustaleniu, czy poziom zanieczyszczeń danego dnia jest na tyle wysoki, że może zaszkodzić osobom cierpiącym na niektóre poważne dolegliwości.

Wystarczy mieć przy sobie telefon komórkowy z systemem GPS, który nie tylko dokładnie określi, w jakim miejscu się znajdujemy, ale także wskaże nam, na jakiego rodzaju pyły zanieczyszczeń możemy się narazić w danym rejonie.

Stworzona przez wrocławskich badaczy aplikacja jest w stanie dokładnie ocenić stan powierzchni naszego oka, a dzięki wypełnianej przez nas co tydzień ankiecie możemy sprawdzić, czy nic nie zagraża błonom śluzowym górnych dróg oddechowych i nie cierpimy np. na zespół suchego oka. W razie potrzeby otrzymamy informację o konieczności zgłoszenia się do wybranego specjalisty.

Nagroda w Nicei dla naukowców z Wrocławia

Zobacz także

Pomysł Wrocławian szybko stał się medyczną sensacją i został doceniony we Francji podczas prestiżowej konferencji okulistycznej EVER 2016, organizowanej przez European Association for Vision and Eye Research. Żadnemu zespołowi naukowemu z Polski nie udało się dotąd dostąpić tego zaszczytu.

System jest już testowany w Stanach Zjednoczonych. W Polsce prace nad jego wdrożeniem (na razie tylko w stolicy Dolnego Śląska) potrwają przez najbliższy rok.

Dr Jonatan Nowakowski z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wyjaśnia, że:

Chcemy pozyskać informacje o stanie zdrowia pacjentów zgłaszających się

do wszystkich szpitalnych oddziałów ratunkowych we Wrocławiu.

Skorelujemy to z adresami ich zamieszkania i stopniem zanieczyszczeń w tym rejonie. 

Projekt aplikacji jest realizowany pod kierunkiem prof. Marty Misiuk-Hojło z Kliniki Okulistyki, Aleksandra Łaby z Kliniki Patomorfologii oraz dr hab. Tomasza Zatońskiego z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Jak nam szkodzą zanieczyszczenia powietrza?

Zrzut ekranu 2016-11-28 o 11.49.23
Zrzut ekranu 2016-11-28 o 11.49.36 1
fot. niebieskiatmoludek.pl; źródła: EEA, WHO, Eurobarometr

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π