Zamknij

Jak się pozbyć szkodliwego pyłu? Pomóc może... odkurzacz antysmogowy!

Monika Piorun
17.08.2017 18:12
Jak się pozbyć szkodliwego pyłu? Pomóc może... odkurzacz antysmogowy!
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Oprócz kurzu, niedopałków i 1,5-litrowych butelek PET innowacyjne urządzenie, które testowano na krakowskim rynku, pochłania... pył PM10 - poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w stolicy Małopolski.

Kraków od dawna ma spory problem ze smogiem. Niektórzy śmieją się, że tamtejsze powietrze jest bardzo dobre - jeśli tylko wystarczająco dobrze się je... pogryzie. W sezonie grzewczym oddychanie utrudnia wysokie stężenie pyłu PM10.

Okazuje się, że jego ilość można ograniczyć wykorzystując najnowsze technologie. Specjalny, antypyłowy odkurzacz wyposażono w napęd elektryczny oraz samoczyszczący się filtr powietrza, zbierający cząsteczki pyłu PM10 i regularnie samooczyszczający się co 20 minut.

Dzięki szerokiemu wężowi ssącemu aparat wyposażony w baterie umożliwiające 16 godzin nieprzerwanej pracy zbiera zarówno drobny pył, piasek i niedopałki papierosów oraz większe odpady (np. duże butelki) i zbiera je do worków o pojemności 240 litrów.

Cena jednego "odkurzacza antysmogowego" waha się od 60 tys. do 80 tys. zł (w zależności o tego, ile egzemplarzy się zamówi), koszty jego utrzymania ograniczają się jednak jedynie do ładowania baterii, dzięki czemu są ekonomiczne.

Zobacz także

17816078
fot.
fot. PAP/Jacek Bednaczyk

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/MPO/π