Zamknij

Nie lekceważ tego, czego nie widzisz, czyli jak skutecznie walczyć z zanieczyszczonym powietrzem – TEST OCZYSZCZACZA POWIETRZA

Andreas Nicolaides
03.12.2018 09:00
Nie lekceważ tego, czego nie widzisz, czyli jak skutecznie walczyć z zanieczyszczonym powietrzem – TEST OCZYSZCZACZA POWIETRZA
fot. RadioZET.pl

Większość z nas spędza w pracy przynajmniej kilka godzin dziennie. Mało kto zwraca jednak uwagę na to, w jakich pracuje warunkach. W czasach wszechobecnego smogu oraz łatwo przenoszących się bakterii i wirusów należy zadbać o to, by wdychane przez nas powietrze było czyste, co pomoże uniknąć nam wielu chorób układu oddechowego, układu krążenia i dolegliwości alergicznych, a także poprawi komfort i efektywność pracy. Skuteczne rozwiązanie to oczyszczacz powietrza Philips AC3259, który przez wiele dni testowaliśmy w naszej redakcji, i który zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie.

W zamkniętych pomieszczeniach powietrze nie jest tak czyste, jak może się wydawać. Nie jesteśmy tego świadomi, ale każde otwarcie okna powoduje, że do środka dostają się zanieczyszczenia z zewnątrz. Nie oznacza to jednak, że przy zamkniętych oknach nie jesteśmy narażeni na smog. Ten dostaje się do pomieszczeń nawet pomimo tego, a to bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. 

Wdychanie powietrza zanieczyszczonego cząsteczkami PM2,5 (uznanymi przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z najbardziej szkodliwych dla człowieka zanieczyszczeń atmosferycznych) może doprowadzić do chorób układu oddechowego, a także nasilenia się ich objawów, takich jak bóle głowy, zawroty, mdłości, senność, podrażnienia oczu i dróg oddechowych czy kaszel. Ponadto źle wpływa na samopoczucie, prowadzi do spadku koncentracji i obniża efektywność pracy.

Sam smog to jednak nie wszystko. Bakterie i wirusy przenoszą się na wiele sposobów. W biurze czy domu – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – możemy np. natknąć się na kogoś przeziębionego. Musimy wtedy pamiętać, że konsekwencją każdego jego kichnięcia jest przedostanie się do powietrza ogromnej liczby wirusów.

Skuteczna walka z zanieczyszczonym powietrzem

Na szczęście istnieje prosty sposób na uniknięcie wyżej opisanych problemów. Aby nie wdychać na co dzień szkodliwych substancji, należy monitorować czystość powietrza w pomieszczeniu i zadbać o jego filtrację. Dzięki nowoczesnym oczyszczaczom powietrza możemy robić to w bardzo łatwy i wygodny sposób.

Z1
fot.

Warto postawić na sprawdzone i skuteczne urządzenie. Oczyszczacz Philips AC3259 z aplikacją mobilną gwarantuje filtrację powietrza na najwyższym poziomie poprzez naturalne i bezpieczne oczyszczanie. Nie jonizuje powietrza i nie stosuje szkodliwych środków chemicznych. Można go używać zarówno w biurze, jak i w domu. Jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt.

Oczyszczacz Philips AC3259 działa na zasadzie wieloetapowej filtracji. Większe zanieczyszczenia zatrzymuje filtr wstępny (czyści się go wtedy, kiedy poinformuje o tym oczyszczacz). Filtr z aktywnym węglem odpowiada natomiast za usuwanie szkodliwych lotnych związków organicznych, a nawet nieprzyjemnych zapachów. Kolejny filtr oczyszczający NanoProtect HEPA usuwa do 99,97 proc. cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona, a w tym cząsteczki smogu PM2,5 i PM10 – takie jak kurz, roztocza, pleśń czy pyłki, oraz nawet do 99,9 proc. bakterii i wirusów. Urządzenie działa w oparciu o technologię AeraSense i posiada najlepszy w swojej klasie czujnik, dzięki któremu precyzyjnie monitoruje jakość powietrza i ma bardzo duży zasięg działania – do 47 m2. Bardzo waży jest również współczynnik dostarczania czystego powietrza CADR, który jest podstawowym parametrem oczyszczacza, jaki powinniśmy brać pod uwagę w pierwszej kolejności – Philips AC3259 ma wydajność na poziomie 397 m3/h, co jest bardzo dobrym poziomie.

Jak działa oczyszczacz powietrza Philips AC-3259? TEST OCZYSZCZACZA POWIETRZA

Philips AC3259 pracuje w kilku trybach. Podstawowy - automatyczny reaguje na zanieczyszczenia powietrza zwiększając, a po oczyszczeniu zmniejszając, intensywność pracy. Oczyszczacz informuje na bieżąco, jakiej jakości powietrze jest w pomieszczeniu poprzez czterokolorowy wskaźnik LED – od niebieskiego, przez jasnofioletowy i ciemnofioletowy, aż po czerwony. Dokładniejsze dane, również oznaczone odpowiednim kolorem, znajdziemy w aplikacji mobilnej, co doskonale widać na kolejnym zdjęciu.

ZN
fot.

Oczyszczacz oczywiście pokazuje też aktualne stężenie cząsteczek PM2,5 i poziom alergenów unoszących się w powietrzu na górnym – czarnym wyświetlaczu.

Przez naszą redakcję testowany był przez ponad dwa tygodnie. Pracował w różnych trybach i różnych pomieszczeniach – otwartych, tzw. open-space’ach i zamkniętych. W obu przypadkach świetnie wywiązywał się ze swoich zadań. Po czasie zauważyliśmy, że w pokojach jest zdecydowanie mniej kurzu. Samo urządzenie sprawdzaliśmy też w konkretnych testach.

Uwagę zwróciliśmy przede wszystkim na głośność jego pracy. Pracując w trybie automatycznym urządzenie co kilka minut zwiększało swoją moc, by oczyścić powietrze z zanieczyszczeń. W żadnym momencie poziom hałasu nie zdawał się być jednak zbyt uciążliwy, nawet dla osób pracujących tuż obok oczyszczacza. Co innego, gdy AC3259 pracuje w trybie „turbo”, czyli na najwyższych obrotach. Wtedy jego głośność jest dość wysoka. Oczyszczacz wykonuje jednak swoją pracę i z upływem czasu oczyszcza powietrze na tyle, że zmniejsza obroty, a co za tym idzie, zmniejsza się też głośność pracy.

O tym, że urządzenie naprawdę działa i automatycznie dostosowuje tryb swojej pracy świadczy fakt, że na najwyższe obroty weszło, gdy podłączyliśmy je w tzw. przechowalni, gdzie znajdowało się mnóstwo zakurzonego, starego sprzętu. Oczyszczacz momentalnie – tuż po podłączeniu do prądu - zaświecił się na czerwono i wszedł na najwyższy tryb pracy. Informację na temat złego stanu czystości powietrza pokazała także aplikacja mobilna. Już po kilkudziesięciu minutach AC3259 zredukował zanieczyszczenie o połowę.

Z3
fot.

Oczyszczacz bardzo dobrze sprawdził się też w walce z alergenami. Postawiony przy biurowym kwiatku „wyczuł” pyłki oraz kurz i pracując na wyższych obrotach rozpoczął oczyszczanie. Zdał też tzw. test świeczki. Czujnik wykrył zapaloną świeczkę i dym, który pojawił się po jej zgaszeniu, o czym świadczyła też zmiana koloru AeraSense. Natychmiast rozpoczął usuwanie szkodliwych substancji. Podobnie było podczas zdmuchnięcia kurzu z leżącej przez kilkanaście dni na półce książki. W przypadku obu tych testów warto podkreślić, że oczyszczacz poradził sobie ze zwalczaniem zanieczyszczonego powietrza nie wchodząc nawet na najwyższe obroty, a pracując w średnim trybie. To tylko potwierdza wcześniejszą opinię, że problem głośnej pracy opisywanego przez nas modelu absolutnie nie dotyczy.

Z4
fot.

Urządzenie świetnie poradziło sobie również z zanieczyszczeniami napływającymi do pomieszczenia z zewnątrz. Przetestowaliśmy jego działanie przy otwartym oknie. Znajdujący się tego dnia w powietrzu smog i duża ilość spalin wytwarzanych przez parkujące pod budynkiem samochody spowodowały, że urządzenie weszło na wysokie obroty, choć wcześniej przez wiele dni pracowało w tym samym pomieszczeniu i nigdy nie przekraczało trybu średniego.

Warto też podkreślić, że oczyszczacz można uruchomić w jednym z trzech dedykowanych trybów: „Ogólny” (dla skutecznego usuwania cząstek stałych o PM2,5), „Alergeny” (dla usuwania alergenów) oraz „Bakterie i wirusy” (dla usuwania bakterii i wirusów). Intensywność pracy oczyszczacza można też ustawić ręcznie. Philips AC3259 proponuje w tym miejscu pięć trybów: „1” (działanie z najmniejszą mocą), „2” (średnia moc), „3” (większa moc), „turbo” (największa moc), „sleep” (cicha praca urządzenia). Na szczególną uwagę zasługuje ten ostatni, który szczególnie przydatny może okazać się przy użytkowaniu oczyszczacza w domu, podczas snu.

Aplikacja mobilna do pełnego sterowania oczyszczaczem

Ogromną zaletą urządzenia jest jego współpraca z aplikacją mobilną. Dzięki niej możemy włączać i wyłączać urządzenie nawet, gdy jesteśmy poza domem. Możemy też zmieniać intensywność jego pracy i przełączać się między trybami. W aplikacji można też sprawdzić jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym pracuje oczyszczacz, a także poziom zanieczyszczenia na zewnątrz. Dzięki niej możemy również sprawdzić prognozę jakości powietrza na kolejne dni, a także przeanalizować raporty z ostatnich tygodni, miesięcy, a nawet lat. Aplikacja dostarcza też wskazówki dotyczące zminimalizowania narażenia na zanieczyszczenia powietrza. Bardzo przydatną funkcją jest także informowanie o konieczności wymiany filtrów w urządzeniu.

Z5
fot.

Philips AC3259 posiada też wiele innych funkcji poprawiających komfort użytkowania. Pozwala m.in. na zaprogramowanie czasu pracy czy ustawienie blokady rodzicielskiej.

Oczyszczacz posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, co oznacza, że jest bezpieczny dla alergików. To urządzenie, które doskonale wywiązuje się ze swoich zadań, skutecznie zwalcza smog, a także bakterie i wirusy obecne w powietrzu. Świetnie sprawdza się w warunkach domowych i biurowych, co osobiście przetestowaliśmy. Ma bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i przede wszystkim zdrowie, a to powinno mieć dla nas kluczowe znaczenie.

Materiał powstał we współpracy z firmą Philips Polska.