Zamknij

Smog po polsku: Dlaczego mamy problem z zanieczyszczonym powietrzem?

Monika Piorun
15.11.2017 00:01
Smog po polsku: Dlaczego mamy problem z zanieczyszczonym powietrzem?
fot. Imaginechina/East News

Życie przeciętnego Polaka jest statystycznie aż o rok krótsze tylko z powodu złej jakości powietrza, którym oddycha. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM 2,5 miast w Europie aż 32 znajdują się na terenie naszego kraju. Z jakiego powodu Polska jest aż tak bardzo zanieczyszczona?

Im wyższy poziom smogu - tym więcej zawałów

Sytuacja związana z zanieczyszczeniami powietrza a naszym kraju jest co najmniej niepokojąca. Z roku na rok wygrywamy kolejne, niechlubne rankingi najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Nie brak paradoksów - najgorzej w ostatnich latach oddychało się m.in. w Żywcu, który u nas uchodzi za... miejscowość uzdrowiskową. Kto na tym najbardziej cierpi? 

Z danych Śląskiego Centrum Chorób Serca wynika, że w dni, podczas których notuje się podwyższone stężenie zanieczyszczeń powietrza, gwałtownie wzrasta liczba zawałów serca (nawet dziesięciokrotnie).

Choć od paru dobrych lat powtarza się, by nie palić w kominkach śmieciami, plastikowymi butelkami czy wszelkimi innymi, równie groźnymi po włożeniu do pieca produktami, to mimo wielu programów wdrażanych przez różne samorządy - trudno zauważyć wyraźną zmianę na lepsze. Jest wręcz przeciwnie.

Niepokojące może być to, że alarmy smogowe ogłaszane są w naszym kraju przy poziomach, które np. we Francji uznane byłyby już co najmniej za... łamanie praw człowieka.

Zobacz także

Nad Sekwaną poziom świadomości dotyczącej szkodliwego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie jest jednak zdecydowanie wyższy. To właśnie tam w tym roku rozpoczął się bezprecedensowy proces 56-letniej nauczycielki jogi, która domaga się od władz odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu spowodowany szkodliwym działaniem zanieczyszczeń. W Polsce takie oskarżenia jeszcze nie mają miejsca - choć paradoksalnie mamy większy problem ze smogiem niż Francuzi.

Polska w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie

Statystyki w skali świata wyglądają jednak nieco inaczej. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczeń co roku umiera około 7 milionów ludzi. 1,7 miliona z nich stanowią dzieci. Mimo rzetelnych danych i coraz większego zainteresowania społeczeństwa problemem smogu - nadal wielu ludzi bagatelizuje szkodliwy wpływ pyłów zawieszonych w powietrzu na nasz organizm. Nie brakuje tych, którzy twierdzą, że to "medialna wydmuszka", "propaganda producentów masek antysmogowych" lub zwolenników innej wersji spiskowej teorii dziejów. Niestety liczby mówią same za siebie. Aż jeden na 10 zgonów wśród dzieci (najbardziej narażonych na negatywne działanie toksycznego powietrza na zdrowie) spowodowany jest szkodliwym wpływem zanieczyszczeń na ich organizm.

W przypadku dorosłych łatwiej zrzucić nam winę za zawały, udary i inne choroby cywilizacyjne na niezdrowy styl życia - który jak wiadomo może powodować podobne skutki. Nie wszyscy są w stanie powiązać wysoki poziom zanieczyszczeń ze zwiększoną liczbą przypadków chorób serca, astmy oskrzelowej a nawet podwyższeniem liczby pacjentów z chorobą Alzheimera, która - jak udało się potwierdzić naukowo, może mieć bezpośredni związek z działaniem smogu i zanieczyszczeń.

Niestety, jeśli chodzi o jakość powietrza, którym się oddycha - to złą dolę w niechlubnych statystykach dzieli z nami tylko Bułgaria. W dziesiątce najbardziej zatrutych aż trzy pozycje przypadły w udziale Bułgarom - pozostałe miejsca niestety należą do... Polaków.

W wyniku zwiększającej się świadomości smogu i jego skutków, w ostatnich latach sławę zyskały maseczki antysmogowe i oczyszczacze powietrza. Ludzie na szczęście coraz częściej zdają sobie sprawę, że przed smogiem należy się chronić, ale inwestując należy wybierać to co naprawdę pomoże, a nie dodatkowo zaszkodzi.

Dlatego maseczka powinna być specjalistyczna, a oczyszczacz powietrza posiadać atesty, najlepiej rodzimego instytutu np. Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Należy też wybierać wśród oczyszczaczy działających naturalnie, które nie tworzą jonów czy ozonu. Powinny oczyszczać poprzez system wieloetapowej filtracji m.in. poprzez filtr węglowy oraz HEPA odpowiedzialny za filtrowanie również cząsteczek smogowych PM2,5, z efektywnością usuwania nawet do 99,97%. Taki sprzęt musi również wykrywać zanieczyszczenia i automatyczne oczyszczać powietrze.

Długotrwałe, skuteczne rozwiązanie problemu smogu wymaga działań systemowych – często na poziomie krajowym a nawet światowym. Jednak poszczególne jednostki również mają wpływ na poziom zanieczyszczeń powietrza. Spaliny samochodowe, dymy z kominów, spalanie śmieci, dymy papierosowe, zanieczyszczenia przemysłowe i wiele innych czynników przyczynia się do tworzenia czarnych kłębów dymu nad miastami. Wystarczy ograniczyć niektóre z działań do minimum lub zmienić złe nawyki, wówczas przyczynimy się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Zobacz także

Materiał powstał we współpracy z firmą Philips Polska.

____

zdrowie.radiozet.pl/π