Zamknij

Smog w Polsce. 5 aplikacji do śledzenia jakości powietrza

03.12.2021
Aktualizacja: 03.12.2021 16:43

Nie można już udawać, że z powietrzem w Polsce nie ma problemu. Jest, i to ogromny. Jesienią i zimą lepiej sprawdzić jakość powietrza, zanim na dłużej wyjdziemy z domu, zwłaszcza w bezwietrzną pogodę. Przydadzą się wtedy tzw. aplikacje smogowe. Z których warto korzystać?

Aplikacje smogowe Polska
fot. Shutterstock

Zanieczyszczenie powietrza to w naszym kraju problem całoroczny. Sytuacja staje się jednak dużo poważniejsza w zimnych porach roku, gdy zaczynamy ogrzewać mieszkania – kłopoty z wystarczająco czystym powietrzem są już wtedy nie tylko w miastach, ale również na obszarach podmiejskich i niemiejskich. Zdarzają się dni, gdy powietrze jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia – wtedy państwowe instytucje wysyłają ostrzeżenia, by ograniczyć przebywanie na dworze. Na co dzień jednak można monitorować stan powietrza także samodzielnie, używając specjalnych aplikacji. Jest ich całkiem sporo. Warto przetestować i wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada.

Czym jest smog?

Smog to zanieczyszczenie powietrza, które jest mieszanka mgły, dymu i spalin – nie tylko utrudnia oddychanie, ale może też prowadzić do problemów zdrowotnych: chorób układu oddechowego, krążenia i nerwowego, a nawet zmian nowotworowych. Szacuje się, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ponad 45 tys. osób rocznie.

Smog tworzą dwutlenki siarki, tlenki węgla i azotu oraz pyły (zwłaszcza PM10 i PM2,5). Źródłem zanieczyszczeń są fabryki, domy mieszkalne, ogrzewane piecami starego typu, oraz spaliny samochodowe. Najgroźniejsze są pyły zawieszone PM2,5, które łatwo przenikają do krwi i układu oddechowego człowieka.

Najlepsze aplikacje smogowe w Polsce – przegląd

Choć zadaniem wszystkich aplikacji monitorujących zanieczyszczenie powietrza jest informowanie użytkowników o poziomie zanieczyszczeń, to znacznie się one od siebie różnią. Niektóre są całkiem lokalne, inne pokazują stan powietrza na całym świecie, a nawet go prognozują. Warto wybrać najbardziej czytelna i najwygodniejszą dla siebie.

  • Kanarek

Aplikacja bezpłatna, na Androida i iOS. Ma bardzo dobrą ocenę użytkowników w Google Play: 4,7/5.

Jedna z najpopularniejszych w Polsce. Kanarek jest polską aplikacją monitorującą jakość powietrza w polskich miastach. Pobiera dane ze stacji pomiarowych w różnych częściach kraju (w tym z czujników GIOŚ) i sam znajduje najbliższą na podstawie lokalizacji telefonu. Na tej podstawie ostrzega o złej jakości powietrza. Jego dużą zaletą są powiadomienia, które działają bez uruchamiania aplikacji – można ustawić ich różne parametry.

  • AirVisual / Air Quality

Bezpłatna aplikacja Androida i iOS, bez reklam. Ocena z Google Play: 4,7/5

Aplikacja o międzynarodowym zasięgu, którą można połączyć zarówno z publicznie dostępnymi danymi o jakości powietrza, jak i własną stacją pomiarową firmy IQAir. Jej zaletą jest to, że nie tylko pokazuje aktualny stan powietrza, ale także na podstawie zgromadzonych danych szacuje jego jakość w najbliższym czasie (7-dniowe prognozy). Dane pokazuje na trójwymiarowej mapie, gdzie można tez zobaczyć animowane wskaźniki kierunku wiatru. Jedyna z niewielu apek, która dostarcza informacje o jakości powietrza w czasie rzeczywistym, ale też prognozy zanieczyszczenia powietrza oraz dane pogodowe dla ponad 10 tys. miast w 80 krajach na świecie.

  • Smog Polska

Aplikacja bezpłatna, na Androida i iOS. W Google Play ma ocenę 4,6/5.

Dzięki Smog Polska można śledzić aktualny stan powietrza w najbliższej okolicy, bo pomiary są odświeżane co 30 minut. Posiada opcję automatycznej zmiany stacji monitorującej na podstawie zmiany lokalizacji telefonu. Dane pokazywane są na estetycznych i czytelnych wykresach – to pomaga unikać wychodzenia z domu w czasie, gdy zanieczyszczenie jest największe. Aplikacja bazuje na danych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale można właczyć również pomiary z prywatnych stacji LookO2.

  • Jakość powietrza w Polsce

Aplikacja bezpłatna,dostępna na Androida i iOS. Opinia z Google Play to: 4,1/5.

„Jakość powietrza w Polsce” to oficjalna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Opiera się na automatycznych pomiarach prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) wykonywanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Prezentuje wyniki bieżących jednogodzinnych pomiarów stężeń poszczególnych zanieczyszczeń bezpośrednio z krajowej bazy danych jakości powietrza: stężeń pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Wyniki pomiarów podawane są w postaci indeksu odnoszącego się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie, natomiast informacje o jakości powietrza możne obejrzeć jako mapę, wykres oraz zestawienie szczegółowych wyników pomiarów.

  • Airly

Aplikacja bezpłatna, na Androida i iOS oraz Apple Watch. Ocena z Google Play: 3,9/5

Choć w Google Play oceniono ją na zaledwie 3,9, to eksperci twierdzą, że to opinia sprzed lat, która ciągnie się za tą apką, już teraz bezpodstawnie. Jak deklarują twórcy, zawiera aktualne i sprawdzone dane z ponad 4 tys. czujników umieszczonych w różnych lokalizacjach. Pokazuje też dane ze stacji państwowych z całego świata. Aplikacja wysyła powiadomienie, jeśli jakość powietrza znacznie się pogarsza. Na bieżąco monitoruje stężenia cząsteczek stałych (PM1, PM2,5, PM10) oraz zanieczyszczenia gazowe (NO2, O3, SO2 i CO).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: powietrze.gios.gov.pl / airly.org / Smog-polska.pl / dobreprogramy.pl