Zamknij

Wskaźniki smogu będą mieć wpływ na turystykę? Nowe plany WHO i ONZ

Monika Piorun
20.02.2018 12:07
Wskaźniki smogu będą mieć wpływ na turystykę? Nowe plany WHO i ONZ
fot. MAREK LASYK/REPORTER/East News

Skoro przed wyjazdem do krajów, w których możemy zarazić się groźnymi chorobami, wydaje się specjalne ostrzeżenia, to według Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Turystyki (organu ONZ) tak samo powinno się zacząć traktować zagrożenie związane z przekroczonymi normami zanieczyszczeń powietrza. Polska może na tym sporo stracić...

Smog szkodzi zdrowiu i... turystom!

Jeśli atrakcyjność turystyczną danego kraju zacznie się klasyfikować także na podstawie skali zanieczyszczeń powietrza, to pozycja takiego miasta jak np. Kraków może być w rankingach zagrożona. Nowe wytyczne mogą mieć spory wpływ na to, jak wielu turystów przyjedzie do Polski, gdzie poziom smogu często znacznie odbiega od standardów w innych europejskich krajach.

Według ekspertów nasza pozycja w branży turystycznej może się zmienić. Najgorsze scenariusze zakładają spadek nawet o kilka lub kilkanaście pozycji. Turyści, którzy będą ostrzegani przed tym, żeby nie przyjeżdżać do danego kraju z powodu znacznej ilości zanieczyszczeń powietrza, mogą zacząć omijać wiele polskich miast szerokim łukiem.

Podobna sytuacja miała miejsce w 2017 roku, kiedy ambasada Szwecji wydała ostrzeżenia przed przekroczonymi normami zanieczyszczeń powietrza w Polsce i nie zalecała swoim obywatelom wizyty w naszym kraju ze względu na smog.

Zobacz także

Przed smogiem będzie się ostrzegać turystów tak jak przed chorobami zakaźnymi?

Specjaliści oceniają, że nowy pomysł Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Turystyki, które chcą ostrzegać turystów przed smogiem na podobnej zasadzie jak przed chorobami zakaźnymi, może doprowadzić do ograniczenia wizyt zagranicznych gości w naszym kraju.

Turystyka stanowi około 6 proc. naszego PKB, a odwiedzający nas turyści wydają każdego roku w Polsce około 13 mld euro.

Najwięcej obaw dotyczących nowych rekomendacji turystycznych dotyczących skali zanieczyszczeń powietrza mają władze Krakowa. W 2016 roku krakowska branża turystyczna, w której zatrudnionych jest około 40 tys. osób, przyniosła miastu około 240 mln zł dochodu.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy według Ciebie atrakcyjność turystyczna danego miejsca powinna być klasyfikowana także na podstawie skali zanieczyszczeń powietrza?

Liczba głosów:

Na 10 europejskich miast, w których zdaniem Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska jest najwyższy poziom zanieczyszczeń powietrza, niechlubną większość zajmują polskie miejscowości. 

Gdzie oddycha się najgorzej w Europie? (galeria)

Zobacz także

źródło: Radio ZET, Gazeta Wyborcza

________

zdrowie.radiozet.pl/π