Zamknij

Smog = większe ryzyko rozwoju cukrzycy. Dlaczego? [Nowe wyniki badań]

Monika Piorun
04.07.2018 19:17

– Nawet przy niewielkich stężeniach zanieczyszczeń powietrza, które obecnie uważane są za bezpieczne, można zauważyć wyraźny związek pomiędzy smogiem a zachorowalnością na cukrzycę. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy najuboższych krajów – ostrzegają badacze z Washington University w St. Louis. Ich zdaniem należy zaostrzyć normy dotyczące skali zanieczyszczeń na świecie. Co roku tylko z powodu smogu przybywa 3,2 mln diabetyków.

Smog = większe ryzyko rozwoju cukrzycy. Dlaczego? [Nowe wyniki badań]
fot. Shutterstock

Im więcej zanieczyszczeń powietrza, tym wyższe ryzyko cukrzycy

Niestety smog jest jeszcze bardziej szkodliwy niż sądzono do tej pory – a oskarżano go o wiele... Zanieczyszczenia obwiniano o szereg dolegliwości – od chorób serca, przez uszkodzenia układu oddechowego i nerwowego aż po zaburzenia hormonalne, bezpłodność, otyłość i upośledzenie inteligencji najmłodszych pokoleń. Okazuje się, że do astmy, alergii, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, nowotworów, nadciśnienia i miażdżycy oraz długiej listy innych, równie dotkliwych schorzeń, należy dodać kolejną – cukrzycę

Zobacz także

To właśnie ta choroba zaliczana jest do tych przypadłości, wśród których notowany jest najszybszy wzrost zachorowań. Ponad 400 mln ludzi na całym świecie ma już problem z cukrzycą. Mimo że to bardzo skomplikowana dolegliwość (którą można dzielić nie na 2 a na aż 5 różnych typów), to jednak spory wpływ na jej powstawanie mają zanieczyszczenia powietrza. Wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem prof. Ziyada Al-Ali z Washington University w St. Louis, które opublikowano na łamach "The Lancet Planetary Health" wskazują, że podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę ma wyraźny związek z jakością powietrza, jakim oddychamy.

Zespół prof. Al-Ali sprawdził, jaki wpływ ma stężenie cząstek pyłów zawieszonych w powietrzu na zachorowalność na cukrzycę u 1,7 mln amerykańskich weteranów, których poddawano regularnym badaniom co 8,5 roku:

Już przy bardzo niewielkich stężeniach, nawet takich, które są obecnie uznawane za bezpieczne (m.in. przez Światową Organizację Zdrowia i Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska) zauważyliśmy wzrost zagrożenia cukrzycą.

Wyniki badań są niepokojące, ponieważ zdaniem naukowców na całym świecie silne lobby działające na rzecz przemysłu próbuje sprawić, by obniżyć limity dotyczące skali zanieczyszczeń powietrza i płacić niższe kary za przekraczanie norm smogu. W interesie obywateli i ochrony ich zdrowia jest zatem zaostrzenie przepisów w tej kwestii. Nie opłaca się to jednak biznesmenom i wielkim korporacjom, które emitują najwięcej szkodliwych pyłów.

Zrzut ekranu 2018-07-04 o 18.46.17 1
fot.

Związek pomiędzy zawartością pyłów PM 2,5 w powietrzu a wzrostem zachorowalności na cukrzycę (źródło: thelancet.com/Open Source)

Im biedniejszy kraj, tym bardziej zatrute powietrze?

Badacze uważają, że podwyższone ryzyko rozwoju cukrzycy pojawia się już przy stężeniu rzędu 2,4 μg/m3 pyłów zawieszonych w powietrzu (PM 2,5). To o wiele mniejszy limit niż wynoszą współczesne normy (EPA, czyli Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska dopuszcza aż 12 μg/m3). Wraz ze wzrostem zawartości pyłów zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychamy, pojawia się wyższe zagrożenie cukrzycą.

Choroba ta wystąpiła aż u 21 proc. biorących udział w badaniach weteranów oddychających powietrzem z zawartością pyłów zawieszonych na poziomie od 5 do 10 μg/m3. Wśród osób oddychających powietrzem zawierającym od 11,9 do 13,6 μg/m3 aż 24 proc. zachorowało na cukrzycę.

Naukowcom po konsultacji z wieloma międzynarodowymi instytucjami (m.in. NASA i WHO) udało się potwierdzić, że tylko w 2016 roku aż 14 proc. wszystkich zachorowań na cukrzycę na świecie miało związek z pyłami zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu. W skali globalnej smog doprowadził do 3,2 mln nowych przypadków cukrzycy w ciągu zaledwie jednego roku. Niestety największe ryzyko rozwoju choroby zanotowano wśród mieszkańców najbiedniejszych krajów (m.in. Afganistanu, Gujany Francuskiej czy Papui-Nowej Gwinei). 

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-07-04 o 18.24.52 1
fot.

 

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: The Lancet Planetary Health/medicalexpress.com/CNN

______

zdrowie.radiozet.pl/π