Zamknij

SMOG: utrapienie alergików. Komu najbardziej szkodzą zanieczyszczenia?

Monika Piorun
07.12.2017 15:20

Kiedy na zewnątrz wzrasta stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu, życie astmatyków lub osób cierpiących na alergie może stać się jeszcze bardziej nieznośne niż podczas pylenia uczulających alergenów. Najbardziej zagrożone są jednak dzieci, które w ciągu minuty wykonują dużo więcej oddechów niż dorośli, przez co smog może mieć dużo poważniejsze konsekwencje dla ich zdrowia. Jak je chronić?

Salvador Burciaga/East News
fot. ---

Podczas coraz powszechniej ogłaszanych w naszym kraju alertów związanych z podwyższeniem stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu najbardziej cierpią nasze maluchy - a zwłaszcza te, które mają astmę lub alergię. Od 6. do 8. roku życia u dzieci trwa rozwój płuc a każde narażenie na działanie toksycznych związków może skutkować upośledzeniem tego organu w późniejszym wieku. Stąd już tylko krok do kolejnych poważnych chorób a nawet wzrostu ryzyka śmiertelności.

Ze względu na to, że dziecięce tkanki są bardziej kruche a ich płuca ciągle są jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, wpływ pyłów PM2,5 na ich zdrowie, może być dużo bardziej szkodliwy niż u osób dorosłych. Na dodatek ich układ odporności też dopiero się formuje, dlatego konsekwencje zetknięcia z tego typu zanieczyszczeniami mogą być dużo bardziej dotkliwe w porównaniu do starszych. 

Smog jest bardziej szkodliwy dla dzieci, bo wykonują więcej oddechów niż dorośli

Według statystyk aż 300 milionów dzieci na świecie oddycha powietrzem, w którym poziom zanieczyszczeń jest aż 6-krotnie wyższy niż zalecają dopuszczalne normy. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że aż jedno na dziesięć dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu smogu.

Negatywne działanie cząstek stałych PM wiąże się także m.in. z:

  • trzykrotnie wyższym ryzykiem astmy oskrzelowej u dzieci
  • podwyższeniem ryzyka wystąpienia przewlekłego kaszlu
  • zwiększenia częstotliwości zakażeń układu oddechowego u najmłodszych
  • aż o 11,6 proc. wyższym ryzykiem śmierci łóżeczkowej

Jak atakują nas cząsteczki PM2,5?

Zrzut ekranu 2017-11-07 o 11.57.15 1
fot.

Są tak maleńkie, że ludzki włos wydaje się być przy nich prawdziwym olbrzymem. Niestety im mniejszy jest ich rozmiar, tym więcej szkód mogą nam wyrządzić.

Te, które mają mniej niż 2,5 µm, przedostają się do naszego układu oddechowego przez nos i gardło. Większe cząstki (PM10) mogą być usuwane przez kaszel lub kichnięcie, dlatego paradoksalnie dużo bardziej szkodzą nam te mniejsze drobiny. To one bowiem przenikają głęboko do naszych płuc, przemieszczają się do pęcherzyków i powodują problemy z funkcjonowaniem serca czy układu oddechowego.

Jak chronić się przed ich działaniem? Po pierwsze - nie otwierać okien, kiedy stężenie szkodliwych pyłów jest podwyższone. Nie powinno się w tym czasie też palić np. w kominkach a nawet unikać świeczek. Zawsze dobrym pomysłem jest też zrezygnowanie z papierosów. Można się także wyposażyć w specjalne urządzenia pochłaniające zanieczyszczenia powietrza, które przenikają do wnętrz - nierzadko ich poziom może być nawet wyższy niż na zewnątrz, z czego wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę. Uwagę na to powinni zwrócić zwłaszcza rodzice alergików. Uczulone maluchy mogą cierpieć podczas alertów smogowych dużo bardziej niż dorośli.

Wybierając oczyszczacz powietrza należy upewnić się, że będzie bezpieczny dla nas jak i naszego alergika. Dlatego należy wybierać przetestowane urządzenia prze Polskie Towarzystwo Alergologiczne, które potwierdzi ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Ponadto oczyszczacz należy dopasowywać do powierzchni pomieszczenia, w który chcemy go używać sprawdzić czy ma dużą efektywność oczyszczania CADR.

Trzeba również wybierać wśród urządzeń filtrujących naturalnie i bezpiecznie, które oczyszczają poprzez system wieloetapowej filtracji m.in. poprzez filtr węglowym oraz HEPA odpowiedzialny za filtrowanie również cząsteczek smogowych PM2,5, z efektywnością usuwania nawet do 99,97%. Warto, żeby taki sprzęt wykrywał zanieczyszczenia i automatyczne oczyszczał powietrze.

Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad jakością powietrza szukajmy urządzeń, które na bieżąco o nim mówią np. poprzez kolorowy system wskaźników LED oraz przedstawiają aktualne stężenie cząsteczek PM2,5 w pomieszczeniu.

Mali alergicy cierpią bardziej z powodu zanieczyszczeń niż starsi ludzie

Zrzut ekranu 2017-11-07 o 12.12.01
fot.

Dr Małgorzata Biernacka-Zielińska tłumaczy, że przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczeń mogą chronić nas oraz naszych bliskich np. nowoczesne oczyszczacze powietrza.

Dzięki tym urządzeniom oczyszczamy powietrze w domu z toksycznych substancji i alergenów. Jest to również skuteczny sposób ochrony przed infekcjami układu oddechowego, a w przypadku wystąpienia kataru czy kaszlu złagodzenie przebiegu infekcji pozwalając dziecku łatwiej oddychać i łatwiej odksztuszać zapalną wydzielinę - podkreśla ekspertka. Nadal mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ze najmłodsze maluchy - nawet te raczkujące - są w stanie wdychać zanieczyszczenia z otoczenia, które mają taki wpływ na ich organizm, jak... wypalenie 4 papierosów! To właśnie dlatego dbałość o higienę otoczenia najmłodszych może mieć dużo większy sens niż się nam powszechnie wydaje.

Zobacz także

Materiał powstał we współpracy z firmą Philips Polska.

________

zdrowie.radiozet.pl/π