Zamknij

Sieć 5G ma niewielki wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy pokazują dowody

09.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 16:22
Sieć 5G: czy jest szkodliwa?
fot. Shutterstock

5G to technologia bezprzewodowej generacji. Zaczęła być wdrażana na całym świecie w 2019 r., co zapewniło szybszą łączność. Wraz z tym rozwojem technologicznym pojawiły się też obawy, czy to rozwiązanie jest bezpieczne dla zdrowia.

  • Nowe badania opublikowane w magazynie „PLUS ONE” udowadnia, że nowa technologia 5G ma niewielki wpływ na zdrowie. 
  • Badanie wykazało, że 5G nie wpływa  śmiertelność, sposób powstawania zarodków ani ich zachowanie, np. reakcję na światło. Naukowcy odkryli też niewielki wpływ na test, który mierzy odpowiedź zarodków na nagły dźwięk.

Technologia 5G zwiększą przepustowość, co oznacza wyższą prędkość pobierania. Ponieważ jednak jest to nowe rozwiązanie, niewiele wiadomo na temat potencjalnych skutków zdrowotnych wynikających z promieniowania. Niepokój budzi przede wszystkim to, czy częstotliwość radiowa, która jest wyższa niż obecny standard 4G, zwiększa zagrożenie? Aby sprawdzić, czy możliwe jest działanie szkodliwe przeprowadzane są liczne badania. Wnioski z najnowszych opublikowano 9 lipca w czasopiśmie „PLUS ONE”.

– Na podstawie naszych badań nie sądzimy, aby promieniowanie 5G było tak szkodliwe – powiedział Subham Dasgupta, doktor habilitowany pracujący w laboratorium Robyn Tanguay w stanie Oregon. – Promieniowanie jest przede wszystkim łagodne – dodał. 

Naukowcy przeprowadzili badania przy użyciu embrionalnego danio pręgowanego – jest to modelowy organizm, często używanego do odkrywania interakcji między stresorami środowiskowymi a układami biologicznymi. Danio pręgowany i ludzie mają podobne procesy rozwojowe i są podobne na poziomie genomowym. Dzięki temu badania na tym modelu można łatwo zastosować u ludzi.

Czy 5G szkodzi?  Szczegóły badania

Naukowcy wystawili zarodek danio pręgowanego na dwa dni na promieniowanie o częstotliwości 3,5 GHz, czyli częstotliwość zwykle wykorzystywaną przez telefony komórkowe z obsługą 5G. Nie wykazało to istotnego wpływu na śmiertelność, sposób powstawania zarodków ani zachowanie, m.in. reakcję na światło. Naukowcy odkryli też niewielki wpływ na test, który mierzy odpowiedź zarodków na nagły dźwięk.

Autor badania podkreślił, że przyszłe badania będą dotyczyć wpływu promieniowania 5G na poziomie genów i rozwoju z embrionów na osoby dorosłe. Do tego będzie użyty ten sam danio pręgowany.

Naukowcy chcieliby również zbadać wpływ wyższych częstotliwości i wyższych poziomów ekspozycji, aby na bieżąco wiedzieć, jak zmieniający się przemysłowi telefonów komórkowych wpływa na życie ludzkie.

Źródło: medicalxpress.com