Zamknij

Jerzy Stuhr dołączył do grupy Pozywam smog. Co to za akcja?

19.09.2019 12:15
pozywam smog
fot. Shutterstock

Aktor Jerzy Stuhr, dziennikarz Mariusz Szczygieł i konsultant medyczny Tomasz Sadlik dołączyli do akcji #pozywam smog. Sprawdź, co to za inicjatywa.

17 września 2019 r. Jerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł i Tomasz Sadlik zeznawali w sprawie o odpowiedzialności władz za stan powietrza w Polsce. Pozwy zostały złożone w ramach akcji „Pozywam smog”, zainicjowanej przez radcę prawnego Radosława Górskiego. Korzystny wyrok zapadł już w sprawie ambasadorki akcji – Grażyny Wolszczak.

Jerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł i Tomasz Sadlik domagają się zadośćuczynienia od Skarbu Państwa za naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza. Aktor argumentuje, że przeszedł chorobę nowotworową i znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, a zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do problemów z górnymi drogami oddechowymi. Jerzy Stuhr domaga się od Skarbu Państwa 20 tysięcy złotych na wsparcie fundacji pomagającej dzieciom cierpiącym na choroby onkologiczne. O zadośćuczynienie na cele charytatywne walczą też Mariusz Szczygieł i Tomasz Sadlik.

Po przesłuchaniu powodów w dn. 17 września 2019 r. sąd zamknął rozprawę i odroczył ogłoszenie wyroków do dnia 1 października 2019 roku.

24 września 2019 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie zostanie złożony pierwszy w Polsce pozew grupowy dotyczący zanieczyszczenia powietrza i odpowiedzialności władz za stan powietrza.

Zobacz takżeJak smog wpływa na zdrowie? Wszystko, co musisz wiedzieć 

Źródło: FB Pozywam smog