Zanieczyszczenia powietrza są nawet w pomieszczeniach! Jak wybrać dobry oczyszczacz?

Materiały partnerskie
07.11.2017 15:16
Zanieczyszczenia powietrza są nawet w pomieszczeniach! Jak wybrać dobry oczyszczacz?

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że raczkujące po podłodze dzieci wdychają taką ilość szkodliwych substancji, którą można porównać do wypalenia aż trzech papierosów dziennie? Nowoczesne urządzenia filtrujące są w stanie usunąć aż 99,97 proc. zanieczyszczeń i alergenów z naszego otoczenia. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że powietrze w pomieszczeniach, w których spędzamy nawet do 90 proc. czasu w ciągu dnia, może być od 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Zaskoczeni? 

Na jakość tego, czym oddychamy, wpływają m.in. alergeny, bakterie i wirusy, lotne związki organiczne lub cząsteczki PM2,5, które przedostają się do wnętrz wraz z pyłami, mieszając się - szczególnie w okresie grzewczym - z gazami i związkami organicznymi emitowanymi przez meble oraz nasze domowe sprzęty.

Przesuszone powietrze utrudnia nam często wtedy oddychanie, może zaostrzać reakcje alergiczne, osłabiać błony śluzowe lub prowadzić wprost do chorób układu oddechowego. W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy w większym stopniu narażeni na rozwój wielu dolegliwości związanych z wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza - także wewnątrz pomieszczeń. Jak sobie z tym poradzić?

Na rynku istnieją już urządzenia, które są w stanie ograniczyć ilość szkodliwych substancji w naszym otoczeniu do minimum. Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jakie funkcje powinny posiadać?

Jak działa oczyszczacz powietrza do wnętrz?

Niektóre oczyszczacze filtrujące potrafią oczyścić powietrze we wnętrzach m.in. z mikroskopijnych i drobnych cząsteczek, wirusów, bakterii, włosów lub sierści zwierząt. Są w stanie usunąć roztocza kurzu, zarodniki pleśni i inne pyłki a także pochłonąć nieprzyjemne zapachy oraz szkodliwe gazy - zwłaszcza lotne związki organiczne, obecne m.in. w domowych detergentach, tkaninach sztucznych czy meblach.

Dzięki filtrom HEPA - podobnym jak te, w które wyposażone są maski antysmogowe lub dobre odkurzacze - eliminują wszystkie szkodliwe składniki i emitują na zewnątrz oczyszczone powietrze, zaś czujniki antynikotynowe mogą pochłonąć nawet dym papierosowy, który przenika do naszego mieszkania (również od sąsiada uzależnionego od nikotyny).

okoko

Jak działają takie urządzenia?

Ich skuteczność opiera się głównie na wieloetapowej filtracji. W początkowej fazie z powietrza wychwytywane są większe pyłki a także włosy, sierść czy kurz. Drobiny te są oczyszczane za pomocą specjalnego filtra wstępnego. Na kolejnym etapie, za pomocą filtra z aktywnym węglem, usuwają m.in:

 • benzen
 • formaldehyd
 • toulen
 • dym tytoniowy
 • nieprzyjemne aromaty

Kiedy na kolejnym etapie powietrze trafia do filtra HEPA - oczyszczane jest 99,97 proc. cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona, czyli przede wszystkim:

 • alergenów
 • bakterii 
 • wirusów
 • toksyn
 • pyłów PM2,5, PM10 a także
 • pleśni - których nadmiar w naszym domowym otoczeniu może sprzyjać m.in. ogólnemu wycieńczeniu organizmu, poczuciu ciągłego zmęczenia, bólom głowy, żołądka, zapaleniu zatok - a w skrajnych przypadkach może mieć działanie rakotwórcze.

Filtry HEPA w klasyfikacji unijnej są sklasyfikowane według pięciu poziomów jakości: od H10 do H14. Pierwsze trzy z nich pomagają się nam pozbyć wszystkich dymów, areozoli, bakterii czy dymu z papierosów, zaś filtry oznaczone symbolem H13 i H14 potrafią usuwać większe wirusy a nawet pył radioaktywny.

Zagłosuj

Czy używasz urządzeń oczyszczających powietrze we wnętrzach?

Liczba głosów:

Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup oczyszczacza powietrza do wnętrza?

Przede wszystkim warto wybierać takie aparaty, które posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, dzięki czemu mamy pewność, że są przebadane i sprawdzone. Pamiętajmy, że dobre oczyszczacze powinny działać bez wykorzystywania szkodliwych środków chemicznych  - nie wytwarzać ozonu ani nie jonizować pomieszczenia, w którym go używamy - żeby niepotrzebnie nam nie zaszkodzić. Mimo że takie rozwiązania można było często spotkać w starszych generacjach oczyszczaczy powietrza, obecnie raczej odchodzi się od takich funkcji. Większą uwagę producentów wzbudza zaś udoskonalania filtrów pochłaniających coraz więcej szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.

Zasięg działania i wydajność oczyszczania to podstawowe parametry oczyszczaczy powietrza. Wybierając takie urządzenie należy dopasować zasięg jego działania do wielkości pomieszczenia. Należy również kierować się jego wydajnością określaną jako CADR (Clean Air Delivery Rate) - oznaczający ilość powietrza, którą urządzenia jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Wartość ta powinna wynosić ok. 85 m3/h na 10 m2 powierzchni - co pozwala na zastosowanie w większości mieszkań. Nie powinniśmy się natomiast obawiać zbędnego hałasu - większość oczyszczaczy powietrza wewnątrz pomieszczeń nie jest głośniejsza niż zwykła lodówka (szum nie przekracza ok. 40 dB).

Wykrywanie zanieczyszczeń, informowanie o nich i automatyczne oczyszczanie to również konieczne cechy dobrego oczyszczacza. Należy wybierać urządzenia, które wyposażone są w bardzo czułe czujniki monitorujące jakość powietrza w czasie rzeczywistym i automatycznie pobudzające oczyszczacz do intensywnego usuwania zanieczyszczeń, gdy wykryją że jakość powietrze w pomieszczeniu jest gorsza. Dzięki takiemu inteligentnemu oczyszczaniu mamy pewność, że urządzenie samo chroni nas przez cały czas, zwłaszcza, że zanieczyszczenia powietrza są niewidoczne. Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad jakością powietrza szukajmy urządzeń, które na bieżąco o nim mówią np. poprzez kolorowy system wskaźników LED oraz przedstawiając aktualne stężenie cząsteczek PM2,5 w pomieszczeniu.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje w urządzeniu, które zwiększą komfort użytkowania oraz pomogą efektywnie oczyszczać powietrze. Przykładem może być programowanie czasu umożliwiające optymalną pracę urządzenia lub blokada rodzicielska zapobiegająca zmianie ustawień w oczyszczaczu przez dzieci, dając pewność, że urządzenie działa efektywnie według wybranych parametrów.

Monitorowanie zużycia filtrów i informacja o konieczności ich wymiany lub czyszczenia filtra wstępnego, to funkcja, która zapewnia, że oczyszczacz zawsze będzie działał skutecznie i bezpiecznie dla zdrowia, gdyż blokada urządzenia zapobiega pracy z nieefektywnymi filtrami. Uwagę należy również zwrócić na to czy urządzenie posiada funkcję cichej pracy (trybu nocnego). Tryb nocny pozwoli na ciągłą pracę oczyszczacza w nocy bez zakłócania snu, a przydatna w takiej sytuacji jest np. funkcja przyciemnienia świateł. Warto także wybrać oczyszczacz współdziałający z aplikacjach monitorującymi powietrze, aby można było zdalnie sprawdzać zanieczyszczenie powietrza w domu i sterować oczyszczaczem. Aplikacją tego typu jest np. Air Matters

Zobacz także

Materiał powstał we współpracy z firmą Philips Polska.

________

zdrowie.radiozet.pl/π