Zamknij

Uwaga! Wykryto niewielkie ilości promieniotwórczego izotopu w powietrzu

Monika Piorun
04.10.2017 16:19
Uwaga! Wykryto niewielkie ilości promieniotwórczego izotopu w powietrzu
fot. East News

Niewielkie ilości izotopu promieniotwórczego ruten-106 wykryto na terenie Europy, w tym w Polsce - poinformowała w środę Państwowa Agencja Atomistyki. Aktualnie występuje on jednak w ilościach niemających wpływu na zdrowie ludzkie.

Nie należy podejmować żadnych działań związanych z obecnością rutenu-106 w powietrzu, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem - podkreśla w komunikacie Państwowa Agencja Atomistyki (PAA).

Najwyższe stężenie rutenu wstępnie oznaczone na terenie Polski wynosi 6,4 mBq/m3, co - jak zaznaczono na stronie PAA - jest bardzo niewielką ilością. Oznacza to, że aby otrzymać roczną dawkę promieniowania jonizującego uznawaną za bezpieczną (tj. 1 milisievert), człowiek musiałby wdychać powietrze z tym stężeniem rutenu-106 przez okres wielokrotnie przekraczający czas ludzkiego życia.

Agencja dodaje, że źródło emisji rutenu jest nieznane, a ze względu na jego bardzo niskie stężenie określenie miejsca uwolnienia substancji będzie trudne.

Zobacz także

Nie było wycieku w elektrowni jądrowej

Agencja wyklucza jednak możliwość, że mógłby pochodzić z elektrowni jądrowej. W takiej sytuacji w powietrzu wykrywalne byłyby bowiem również inne izotopy promieniotwórcze - zaś w próbkach powietrza wykryto wyłącznie ruten-106. Jak ocenia PAA, prawdopodobnym źródłem może być laboratorium lub instalacja produkująca ruten-106 albo nieprawidłowa utylizacja tej substancji, np. jej spalenie.

Ruten-106 jest izotopem promieniotwórczym, który wykorzystuje się m.in. w leczeniu nowotworów, np. podczas zabiegu brachyterapii oka. Podczas zabiegu źródło zawierające ten izotop zostaje umieszczone w pobliżu guza nowotworu - np. na oku pacjenta w postaci specjalnej płytki-aplikatora - i swoim oddziaływaniem uszkadza komórki rakowe.

Zrzut ekranu 2017-10-04 o 16.25.06
fot.
fot. paa.gov

PAA dysponuje siecią stacji pomiarowych stale analizujących moc dawki promieniowania gamma na terenie Polski. Pozwala ona na bieżąco wychwycić zwiększone promieniowanie i podejmować działania adekwatne do sytuacji. Stężenie rutenu-106 jest zbyt niskie, by zostało wykryte na tych stacjach.

Ruten-106 został natomiast wykryty w powietrzu atmosferycznym za pomocą krajowej sieci stacji poboru aerozoli.

Stacje te gromadzą aerozole znajdujące się w powietrzu na specjalnym filtrze. Jest on w warunkach normalnych wymieniany i poddawany szczegółowej analizie co tydzień. Filtry z tych stacji, po analizie w laboratorium, pozwalają na wykrycie nawet śladowych stężeń izotopów promieniotwórczych w powietrzu.

Wyniki krajowych pomiarów mocy dawki dostępne są na stronie Państwowej Agencji Atomistyki:  http://paa.gov.pl/monitoring.html

Z kolei wyniki pomiarów mocy dawki na terenie Europy dostępne są na stronie:  https://remap.jrc.ec.europa.eu

Zrzut ekranu 2017-10-04 o 16.27.33 1
fot.
fot.remap.jrc.ec.europa.eu

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że polskie władze wzorem Niemców powinny zagwarantować wybranej grupie obywateli dostęp do bezpłatnych tabletek jodu - na wypadek zagrożenia?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π