Zamknij

Odnotowano najwyższy od 3 mln lat poziom dwutlenku węgla w atmosferze

Monika Piorun
27.04.2017 12:30
Odnotowano najwyższy od 3 mln lat poziom dwutlenku węgla w atmosferze
fot. POUS Xavier/East News

Na Hawajach w obserwatorium na Mauna Loa zarejestrowano rekordową ilość dwutlenku węgla w atmosferze - 410.28 ppm. Poziom Co2 nie był tak wysoki od ponad 3 milionów lat. Lekarze ostrzegają, że zmiany klimatyczne mogą mieć coraz większy wpływ na nasze zdrowie.

Co może wynikać z faktu, że poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest najwyższy od ponad... 3 milionów lat?

Według lekarzy z 11 organizacji medycznych - autorów raportu  Medical Alert! Climate Change is Harming Our Healthbędziemy coraz częściej cierpieć na choroby układu krążenia, grożą nam spore problemy z układem oddechowym, ataki astmy, różnego rodzaju alergie, a na dodatek skala zachorowań na boreliozę lub choroby przenoszone przez komary może być wyższa niż kiedykolwiek wcześniej.

Będzie nam coraz trudniej oddychać ze względu na podwyższenie poziomu zanieczyszczeń powietrza czy coraz częstsze pożary lasów, do których może przyczynić się podwyższenie średniej temperatury powietrza na świecie.

Musimy też być gotowi na to, że komary, owady i przede wszystkim - kleszcze - będą dla nas dużo większym problemem niż w przeszłości. 

Zobacz także

Na całym świecie obserwuje się tendencję wzrostową w ilości zachorowań na boreliozę, coraz częstsze są przypadki kleszczowego zapalenia mózgu. W ostatnich latach doświadczyliśmy też sporych kłopotów związanych z wirusem Zika. Eksperci ostrzegają, że może zwiększyć się również zasięg występowania komarów przenoszących Wirusa Zachodniego Nilu.

Ekstremalne anomalie pogodowe narażają nas nie tylko na spore straty finansowe i ofiary śmiertelne, ale wiążą się też z zagrożeniem dla naszego zdrowia psychicznego.

Coraz większym wyzwaniem może być dla nas konieczność radzenia sobie z depresją (która w skrajnych przypadkach może zakończyć się samobójstwem) oraz różnego rodzaju zaburzeniami nerwowymi będącymi konsekwencją gwałtownych zjawisk atmosferycznych lub działalności żywiołów niszczących całe miasta.

Lekarze ostrzegają, że zmiany te mogą w największym stopniu dotyczyć dzieci, ludzi starszych oraz osób cierpiących na przewlekłe choroby, dla których tego typu zagrożenia są najbardziej niebezpieczne.

- Zmiany klimatyczne nie dotyczą tylko tego, co dzieje się na biegunach i niedźwiedzi polarnych. To nie jest problem z przyszłości, z roku 2100 - wyjaśnia dr Mona Safraty z Medical Society Consortium on Climate & Health.

Zobacz także

Wszystko wskazuje na to, że prędzej czy później będziemy musieli zdać sobie sprawę z tego, że bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i życie będą mieć czynniki, których przez lata nie braliśmy pod uwagę oceniając potencjalne źródła niebezpieczeństw, z którymi musimy sobie na co dzień radzić.

Wykresy z tzw. krzywej Kellinga przedstawiające stężenie Co2 w atmosferze w kwietniu 2017

Zrzut ekranu 2017-04-27 o 11.05.04
fot.

Zobacz także

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze od początku ery przemysłowej

Zrzut ekranu 2017-04-27 o 12.18.59
fot.

źródło: NOAA

źródło: Scientific American /phys.org

Zobacz także

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π