Najbrudniejsze przedmioty w mieszkaniu. Większość z nas nigdy ich nie czyści

19.11.2019
Aktualizacja: 19.11.2019 15:56
Bakterie w domu.
fot. Shutterstock

Najnowsze badania ujawniły najbrudniejsze miejsca i przedmioty w naszych domach. Na ich powierzchni znajduje się wiele potencjalnie groźnych bakterii. Ponad 80% ankietowanych przyznało, że nigdy nie czyściła otwieracza do butelek. To dopiero początek, na liście znalazły się również inne popularne przedmioty.  

Bakterie w domu: gdzie jest ich najwięcej?

Wspomniane badanie wykazało listę rzeczy, które są siedliskiem bakterii. Ważne, abyśmy mieli świadomość, gdzie jest ich najwięcej. 

Kolejnym przedmiotem, którego bardzo wiele osób nigdy nie myje, była suszarka do naczyń. 76% ankietowanych nie miało w zwyczaju jej czyścić. Część osób uważa, że skoro kładzie tam wymyte talerze, to przedmiot ten się nie brudzi. To oczywiście niewłaściwe myślenie.  Wilgoć i ciepło sprawiają, że jest ona idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni.

Na trzecim miejscu wśród najrzadziej mytych przedmiotów znalazł się wentylator. Jest on bardzo trudny do czyszczenia, ponieważ wymaga to rozebrania go na części. Tymczasem w jego wnętrzu gromadzi się kurz i brud, który następnie jest rozprowadzany po całym pomieszczeniu. To prosta droga do problemów z oddychaniem. Szczególnie zagrożone są dzieci i osoby starsze. 75% badanych przyznało, że nie czyści wentylatora.

Gdzie jeszcze występują bakterie?

Wśród pozostałych przedmiotów, które czyścimy zdecydowanie zbyt rzadko znalazły się: góra szafy, pilot do telewizora, zasłony prysznicowe, materac, ściany i krzesła w jadalni. W grupie wiekowej 25-34 lat aż połowa przyznała, że w ogóle nie czyści mikrofalówki. Wśród innych grup wiekowych było to ok. 25 proc.

Warto wiedzieć, że rękawiczki których używamy do sprzątania to często siedlisko bakterii i mogą być brudniejsze, niż powierzchnie które z ich pomocą myjemy. Naukowcy są zdania, że znajduje się na nich pięć razy więcej bakterii, niż na sedesie. Warto je regularnie wymieniać.

Bakterie wymagają zachowania odpowiedniej higieny. Sposobem na uniknięcie zagrożeń bakteryjnych jest mycie rąk po wyjściu z ubikacji i przed przygotowaniem posiłków, a także utrzymywanie w czystości wszelkich sprzętów codziennego użytku.

Źródło: countryliving.com