Zamknij

Między Dakką a Kalkutą. Takim powietrzem oddychamy w Polsce

24.02.2021 10:28
Mateusz Grochocki/East News
fot. Mateusz Grochocki/East News

Smog dusi Polskę. W rankingu zanieczyszczeń powietrza plasujemy się między Dakką - stolicą Bangladeszu a Kalkutą - w Indiach. Dowiedz się więcej.

Polska - państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim a Sudetami, wschodnia granica Unii Europejskiej i strefy Schengen. Tyle w teorii. W praktyce - niewielki kraj wciśnięty pomiędzy Indie, Bangladesz i Nepal. Spieszymy z wyjaśnieniami.

Smog w Polsce

24 lutego 2021 o godzinie ósmej rano Polska po raz kolejny w historii zdobyła srebrny medal mistrzostw świata. Kraków zajął drugie miejsce na niemal 100 miast, prześcigając w rankingu m.in. Paryż, Berlin, Wiedeń czy Rotterdam. Co więcej! W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazło się jeszcze jedno polskie miasto! Na piątym miejscu uplasował się Wrocław.

Radość byłaby jednak większa, gdyby nie fakt, że chodzi o niechlubny ranking zanieczyszczeń powietrza - US AQI - największą na świecie bezpłatną platformę, na której w czasie rzeczywistym publikowane są dane w dotyczące jakości powietrza na całym świecie. W pierwszej dziesiątce znalazły się również stolica Bangladeszu - Dakka, trzy miasta w Indiach - Delhi, Kalkuta i Bombaj, stolica Kosowa - Prisztina, serbski Belgrad, chorwacki Zagrzeb i rosyjski Krasnojarsk.

smog_na_swiecie
fot. US IQA

Nie lepiej było dzień wcześniej. 23 lutego 2021 r. o 10 rano, na drugim miejscu rankingu US AQI, pomiędzy Dakką a Kalkutą, znalazła się Warszawa, a na szóstym - pomiędzy Bombajem a Belgradem - Wrocław. Daleko przed Pekinem czy Szanghajem - kojarzącymi się Polakom z duszącym i szczypiącym w oczy smogiem.

Wiceminister zdrowia Anna Goławska, na posiedzeniu Komisji Zdrowia i Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, zorganizowanym 23 lutego 2021 r., przyznała, że z badań nad skutkami emisji pyłu PM2,5, przeprowadzonymi w latach 2005-17 w 12 aglomeracjach i 14 największych miastach w Polsce, wynika, że rocznie z powodu smogu przedwcześnie umiera 3800 osób.

Źródło: iqair.com, PAP