Kraków rozdaje mieszkańcom darmowe maski antysmogowe. Kto je dostanie?

Monika Piorun
13.11.2017 18:42
Kraków rozdaje mieszkańcom darmowe maski antysmogowe. Kto je dostanie?
fot. East News

W grudniu mieszkańcy Krakowa mogą liczyć na prezent od władz miasta. Do pacjentów cierpiących na problemy z układem oddechowym - zarówno dorosłych, jak i dzieci - trafi aż 5 tysięcy bezpłatnych maseczek antysmogowych.

Prezent, który chroni przed smogiem

Władze Krakowa rozdadzą 5 tysięcy masek chroniących przed smogiem pacjentom skarżącym się na dolegliwości układu oddechowego. Związane będzie to z miejską kampanią na rzecz poprawy jakości powietrza "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa".

Jak poinformował w poniedziałek Urząd Miasta Krakowa, maski antysmogowe będą dystrybuowane od połowy grudnia w wybranych poradniach pulmonologicznych. Otrzymają je zarejestrowani pacjenci w trakcie wizyt lekarskich. Do wyboru będą mieli dwa modele - przeznaczone dla dorosłych i dzieci.

Przed jakimi zanieczyszczeniami chronią maski antysmogowe?

Zrzut ekranu 2017-11-13 o 18.30.07
fot. facebook.com/Kraków PL

Maski posiadają wymienny filtr z aktywnym węglem oraz zawór służący do wydychania powietrza. Mają chronić przed:

  • zanieczyszczeniami komunikacyjnymi,
  • kurzem,
  • pyłkami,
  • alergenami,
  • wirusami,
  • bakteriami,
  • pyłami zawieszonymi w powietrzu PM 10 i PM 2.5.
Zrzut ekranu 2017-11-13 o 18.29.29

Testy z analizą stężenia tlenku azotu dla uczniów

W ramach akcji "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa" zostaną również przeprowadzone działania edukacyjne i testy wraz z analizą stężenia tlenku azotu w wydychanym powietrzu - ma to pomóc w określeniu ich związku z nawracającymi schorzeniami układu oddechowego. Badania są przeznaczone dla 8 tys. uczniów klas trzech krakowskich szkół podstawowych. Dodatkowo w szkołach zostaną przeprowadzone wykłady i prelekcje promujące zdrowy tryb życia.

Jak podkreślają władze miasta, akcja ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dorosłych i dzieci oraz przekazanie informacji dotyczących wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie mieszkańców Krakowa.

Zobacz także

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie - Top 10

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π