Zamknij

Jakie choroby grożą nam przez smog, benzopiren i zanieczyszczenia?

Monika Piorun
15.12.2016
Aktualizacja: 16.11.2020 20:02
Jakie choroby grożą nam przez smog, benzopiren i zanieczyszczenia?
fot. Jaki wpływ na zdrowie mają zanieczyszczenia powietrza i benzopiren?

Polska plasuje się w europejskiej czołówce krajów, w których oddycha się najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Jaki wpływ na zdrowie ma benzopiren, którego w żadnym kraju UE nie ma tyle, co u nas?

Jeśli we Francji poziom stężenia PM10 przekracza 80 mikrogramów na metr sześcienny, ogłaszany jest stan alarmowy. Organizacje zajmujące się ochroną środowiska mają obowiązek informować o przekroczeniu dopuszczalnych norm zanieczyszczeń. Samochody mają wtedy ograniczony wjazd do centrum miast a pasażerowie mogą korzystać bezpłatnie z komunikacji publicznej.

Zobacz także

W Warszawie na podobne rozwiązania zdecydowano się dopiero, kiedy poziom pyłów był niemal trzykrotnie wyższy (200 µg/m³). Niestety, nie pozostanie to bez wpływu na nasz organizm. 

W mieszaninie cząsteczek wchodzących w skład zawieszonych w powietrzu pyłów PM10 prócz toksycznych metali ciężkich, dioksyn i furanów, prym wiedzie benzopiren. Dlaczego jest szkodliwy?

Rakotwórczy pył w powietrzu

Benzopiren powstaje podczas spalania węgla. Jest związkiem chemicznym powstałym z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. O tym, że jest rakotwórczy wiemy już od XVIII wieku, odkąd Percivall Pott odkrył, że wśród kominiarzy zaskakująco często cierpią na nowotwór moszny.

Zobacz także

W tamtych czasach brakowało specjalistycznej odzieży, którą mogliby ubierać mężczyźni wspinający się na dachy, by oczyścić kominy z nadmiaru sadzy. W miejscu, gdzie skóra była najcieńsza (np. wokół jąder) łatwo gromadziły się szkodliwe substancje, a długotrwała ekspozycja na ich działanie mogła wywoływać zmiany nowotworowe lub nieco mniej poważne, ale dosyć uciążliwe dolegliwości.

Po latach naukowcom udało się ustalić, że benzo(a)piren, podobnie jak inne węglowodory aromatyczne, może prowadzić do uszkodzenia nadnerczy, zaburzeń układu chłonnego, oddechowego i chorób krążenia.

Jakie reakcje organizmu wskazują, że jesteśmy ofiarami szkodliwego wpływu zanieczyszczeń powietrza?

Zobacz także

  • zapalenie spojówek, podrażnione oczy
  • ból głowy, kłopoty z koncentracją
  • podrażnienie gardła, trudności w oddychaniu
  • atak kaszlu
  • zapalenie tchawicy
  • chroniczne zmęczenie
  • kołatanie serca
wplyw_zanieczyszczen
fot.
fot.dolnośląskialarmsmogowy.pl

Mieszkasz w zanieczyszczonym środowisku? Będziesz żyć o 20 proc. krócej!

Przez natężenie zawieszonych w pyle związków siarki, azotu, amoniaków a także sadzy i innych związków organicznych, prawie 40% Polaków skarży się na alergie. Już w ciągu minuty od wdechu szkodliwych cząsteczek są one w stanie przeniknąć nawet do najdalszych narządów (mózgu, serca, wątroby czy nerek). 

Zobacz także

Specjaliści ostrzegają, że pyły o średnicy 0.1 μm mogą przedostawać się nawet bezpośrednio przez barierę łożyskowo-naczyniową do płodu, przez co aż czterokrotnie podwyższa u noworodków możliwość zachorowania na astmę oraz różnego rodzaju alergie, a także wyraźnie zwiększa ryzyko zaburzenia rozwoju płuc. W związku na spory wpływ na układ nerwowy może prowadzić nawet do opóźnienia rozwoju intelektualnego, obniżenie sprawności umysłowej oraz upośledzenie zdolności poznawczych.

Najnowsze badania naukowe potwierdzają z kolei związek pomiędzy wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza a chorobą Alzheimera a nawet epidemią otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Według Światowej Organizacji Zdrowia przez smog przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej żyje o 8 miesięcy krócej niż wynosi jego statystyczna oczekiwana długość życia. Polacy żyją przez niego o kolejne 2 miesiące mniej niż powinni. W sumie przez zatrute powietrze nasze życie jest około 20 proc. krótsze. Nie można zapominać też o tym, że toksyny mają również niebagatelny wpływ na roślinność, glebę i wodę przyczyniając się do znacznego obniżenia naszej jakości życia.

Zagłosuj

Czy Polska powinna wprowadzić wyższe standardy dotyczące jakości powietrza, którym oddychamy?

Liczba głosów:

Z powodu szkodliwego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie każdego roku umiera 43 tysiące Polaków

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π

Klasyczne i uniwersalne płaszcze męskie które nadadzą się na każde wyjście