Zamknij

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do swojego domu? Pamiętaj o sprawdzeniu tych 5 rzeczy!

Katarzyna Leszczyńska
27.11.2020 11:40

Szukasz odpowiedniego oczyszczacza powietrza do swojego domu? Pamiętaj o sprawdzeniu tych 5 rzeczy przed zakupem!

Kobieta siedzi na fotelu w swoim domu i głęboko oddycha
fot. Shutterstock

Żyjemy w czasach, gdy powietrze z zewnątrz coraz bardziej nam zagraża. Szerzący się smog, zanieczyszczenia, alergeny, a nawet panujące w ostatnich czasach wirusy sprawiają, że nie możemy swobodnie oddychać, nawet w naszych domach. O powietrze w mieszkaniu natomiast powinniśmy wyjątkowo zadbać dla dobra własnego, a także naszych bliskich. Dlatego też warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza, który sprawi, że pozbędziecie się zanieczyszczeń ze swojego domu, tym samym oddychając pełną piersią.

Nie każdy sprzęt dostępny na rynku jest jednak wart zainteresowania. Podpowiadamy 5 rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy doborze oczyszczacza powietrza.

1. Zwróć uwagę na filtr

Filtry to podstawa w przypadku oczyszczaczy powietrza. Najczęściej spotkać możemy 3 rodzaje filtrów: wstępny, węglowy oraz HEPA. Połączone razem, tworzą kompleksowy system pełnego oczyszczania.

Filtr wstępny jest w stanie wychwycić nawet największe zanieczyszczenia: cząsteczki kurzu, włosy, naskórek i sierść zwierząt oraz wiele innych. Pełni też funkcję zabezpieczającą dwa pozostałe filtry – ochrania je przed przytkaniem i koniecznością częstej wymiany. Co jakiś czas należy go wyczyścić, by zbierający się brud nie blokował przepływu powietrza przez urządzenie.

Węgiel aktywny w filtrach węglowych wykorzystywany jest ze względu na dwie właściwości. Po pierwsze, dzięki wewnętrznej, porowatej strukturze, ma ogromną powierzchnię właściwą – sięga około 1500 m²/g. Drugą właściwością węgla jest jego niezwykła adsorpcja, czyli zdolność do pochłaniania substancji w ilości równającej się 20 proc. jego własnej masy. Zanieczyszczenia wpadają w pory filtra, a następnie między nimi a węglem zachodzi reakcja, dzięki czemu nie mogą już wydostać się na zewnątrz. Doskonale radzi sobie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów, gazów oraz dymu papierosowego.

Filtr HEPA natomiast jest mechanicznym filtrem o bardzo wysokiej skuteczności. Dlatego też wykorzystywany jest w placówkach służby zdrowia, a nawet laboratoriach. Zbudowany jest z mikroskopijnych włókien gęsto rozłożonych we wszystkich kierunkach tak, żeby wyłapywały one wszelkie zanieczyszczenia. Tworzą one złożony w harmonijkę arkusz, dzięki czemu filtr ma o wiele większą powierzchnię. Prawdziwy filtr HEPA usuwa smog, wirusy, alergeny i szkodliwe gazy. 

Najlepiej więc, gdy oczyszczane powietrze przechodzi przez 3 warstwy filtra, w tym filtr węglowy i HEPA, bo to on usuwa te małe i groźne dla naszego zdrowia zanieczyszczenia. Ale są też filtry, które eliminują zanieczyszczenia jeszcze mniejsze niż fltr HEPA. Takim przykładem jest filtr NanoProtect HEPA w oczyszczaczach Philips, który usuwa cząsteczki o wielkości 0,003 mikrometra! To są zanieczyszczenia nawet 100 razy mniejsze od tych wyłapywanych przez standardowy filtr HEPA i drobniejsze od najmniejszego znanego wirusa. Dzięki temu oczyszczacze powietrza Philips usuwają nie tylko smog, ale też 99,9% wirusów z powietrza przechodzącego przez filtr*, bakterie, pyłki, a nawet sierść zwierząt. Testy kliniczne potwierdzają łagodzenie objawów alergii, a liczne certyfikaty i rekomendacje dowodzą ich skuteczności. Pamiętajmy więc, że chociaż to smog przyczynił się do wzrostu popularności oczyszczaczy, tak naprawdę są to urządzenia poprawiające jakość powietrza w naszym domu przez cały rok.

Użytkownicy często zwracają uwagę na okres eksploatacji filtra i słusznie. Często jest bowiem tak, że już po roku użytkowania któryś z filtrów wymaga wymiany. Dlatego dobrym pomysłem jest wybór urządzenia z jednym, zintergrowanym filtrem. Philips ma w swojej ofercie modele z filtrem NanoProtect HEPA 3w1, który sprawi, że wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte, ale też obniży koszty eksploatacji – jest on tak skonstruowany, że może pracować nawet do 3 lat bez wymiany.

2. Sprawdź wydajność oczyszczacza powietrza i parametr CADR

W przypadku wyboru odpowiedniego oczyszczacza powietrza niezwykle istotny jest parametr CADR. Jeżeli nie jest on jasno określony przez producenta, warto dopytać o niego sprzedawcę. Jeżeli oczyszczacz nie posiada takiego parametru, oznacza to, że nie jest wart naszej uwagi.

Dlaczego CADR jest tak istotny? Określa on wydajność urządzenia poprzez wskazanie ilości czystego powietrza dostarczanego nam w ciągu jednej godziny użytkowania. Warto pod tym względem zwrócić uwagę na oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan, którego wysoki wskaźnik efektywności CADR na poziomie 500 m3/h oznacza, że już w ciągu 6 minut powietrze w pokoju o wielkości 20 m2 zostanie oczyszczone.

3. Postaw na bezpieczne oczyszczanie 

Na rynku dostępne są też urządzenia z funkcją jonizacji. Co to tak naprawdę oznacza?
Często urządzenia te działają na podstawie zjawiska wyładowania koronowego, do którego dochodzi, gdy wysokie napięcie przyłożone do elektrody lub przewodnika generuje powstanie silnego pola elektrycznego. Pole elektryczne nie jest obojętne dla zdrowia człowieka, a jego wpływ zależy przede wszystkim od jego częstotliwości i mocy, a także wrażliwości danego organizmu na jego działanie. Wytworzone przez jonizator jony ujemne zmieniają ładunek elektryczny cząstek unoszących się w powietrzu (kurz, pyłki, roztocza, bakterie, wirusy, pleśnie, zarodniki grzybów), przez co powodują ich wytrącanie i osiadanie na różnego rodzaju powierzchniach w pomieszczeniu - ścianach, podłogach, blatach, itp. Po pewnym czasie, pod wpływem ruchu powietrza, zmieniają swój ładunek na dodatni i ponownie zaczynają unosić się w pomieszczeniu.

Tego typu urządzenie nie radzi sobie również z zapachami, a ubocznym skutkiem jonizacji jest powstawanie toksycznego dla nas ozonu. Choć w najnowocześniejszych sprzętach jego ilość nie zagraża zdrowiu człowieka, to jednak producenci rzadko wspominają, o tym, że te urządzenia należy, co jakiś czas kalibrować, co niesie za sobą ryzyko uszkodzenia oraz może doprowadzić do podwyższenia poziomu wytwarzanego ozonu.

4. Zwróć uwagę na wygodę funkcjonowania i komfort pracy

Oczyszczacz powietrza powinien być przede wszystkim funkcjonalny i łatwy w użyciu. To oznacza, że powinniśmy zwrócić uwagę na takie sprzęty, które będą proste w obsłudze, a jednocześnie funkcjonalne. W tym przypadku należy zadać sobie kilka istotnych pytań. 

Czy na wyświetlaczu są prosto przedstawione informacje o zanieczyszczeniu? Jak urządzenie informuje mnie o konieczności wyczyszczenia czy wymiany filtra? Istotne jest także to, aby oczyszczacz był wyposażony w tryb nocny, dzięki czemu nie będzie zakłócał nam spokojnego snu. W każdym z tych przypadków oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze.

5. Sprawdź, czy oczyszczacz jest oszczędny w funkcjonowaniu i czy ma odpowiednie certyfikaty

Ważną cechą funkcjonowania urządzeń elektronicznych jest energooszczędność. Zwłaszcza że dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa istotne jest, żeby oczyszczacz powietrza był włączony przez całą dobę. Dlatego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza, który nie będzie bardzo drogi w utrzymaniu

Jak można oszczędzić na oczyszczaniu powietrza? Inwestując trochę więcej pieniędzy na początku, możemy zaopatrzyć się w urządzenie, które będzie o wiele szybciej oczyszczać nasze powietrze, a co za tym idzie, rzadziej będziemy musieli wymieniać filtry i zaoszczędzimy energię. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie wspomnianego już parametru CADR. Oczyszczacze powietrza Philips nie zużywają dużo energii, więc koszt ich użytkowania to średnio 4 grosze na godzinę w najwyższym trybie pracy, nie musisz się więc obawiać o domowy budżet.

Nie zapomnijcie też o odpowiednich certyfikatach. To dzięki nim możecie być pewni, że dane urządzenie jest polecane przez specjalistów. Wszystko to zawiera oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan, który poza mechanicznym filtrem NanoProtect HEPA i dobrym parametrem CADR otrzymał także rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz ECARF. 

Tekst powstał we współpracy z Philips Polska.

Materiały producenta
fot.

*Test redukcji drobnoustrojów przeprowadzony w Airmid Health group Ltd., testowany w komorze testowej o pojemności 28,5 m3 skażonej wirusem grypy A (H1N1). Sam oczyszczacz powietrza nie chroni przed Covid-19, ale może być częścią planu ochrony Ciebie i Twojej rodziny, aby pomóc w wentylacji i utrzymaniu czystego powietrza (Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych).