Zamknij

Jak smog szkodzi polskim przedszkolakom? Raport Greenpeace

Monika Piorun
08.12.2017 19:08
Jak smog szkodzi polskim przedszkolakom? Raport Greenpeace
fot. Greenpeace Polska/East News

Czym oddychają nasze dzieci? Głównie zanieczyszczeniami... Gdybyśmy zastosowali normy jakości powietrza określone przez Światową Organizację Zdrowia, to żadne polskie przedszkole ich by nie spełniło. Prezentujemy wyniki pierwszego w Polsce raportu dotyczącego stężeń zanieczyszczeń w pobliżu niemal 12 tys. przedszkoli w Polsce oraz ich wpływu na zdrowie najmłodszych poniżej 5. roku życia.

Rozwijające się jeszcze płuca dzieci oddychają nieco inaczej niż dorośli. Maluchy robią więcej oddechów na minutę, przez co w przeliczeniu na masę ciała, ich organizm przyjmuje większą dawkę zanieczyszczeń powietrza. Na dodatek częściej robią wdech przez usta, co potęguje tylko ilość szkodliwych substancji, które mogłyby być zatrzymane, gdyby zostały przefiltrowane przez nos. Maluchy częściej też przebywają na zewnątrz, przez co są bardziej narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem.

Autorzy pierwszego w Polsce raportu "Polskie przedszkola w smogu" wskazują, że "około tysiąca przedszkoli zlokalizowanych jest w tak bardzo zanieczyszczonych obszarach, że oddychanie w nich powietrzem zewnętrznym wiąże się ze wzrostem ryzyka zakażenia dolnych dróg oddechowych o co najmniej 25 proc. w stosunku do ryzyka oczekiwanego przy poziomie zanieczyszczeń nie przekraczającym norm rocznych WHO".

Zobacz także

Smog upośledza nasze dzieci

Epidemia otyłości, alergie wziewne, astma, zaburzenia rozwojowe a nawet... obniżenie wyników w testach na inteligencję - wpływ zanieczyszczeń powietrza na dziecięcy organizm jest dużo bardziej szkodliwy niż się powszechnie sądzi. Coraz więcej badań wskazuje na to, smog uszkadza nie tylko układ oddechowy i sercowo-naczyniowy, ale może mieć związek z dużo większą liczbą chorób. Hiszpańscy naukowcy uznali nawet, że zanieczyszczenia powietrza są neurotoksycznym czynnikiem rozwojowym, co udało się im potwierdzić serią analiz dotyczących jakości powietrza przeprowadzonych w 39 lokalnych szkołach przy ruchliwych ulicach.

- Oddychanie powietrzem, w którym występują pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu i ozon powoduje wzrost BMI (brano pod uwagę czynniki zakłócające). Zanieczyszczenia powietrza mogą również zwiększać ryzyko śmiertelnych chorób onkologicznych - potwierdzili Hiszpanie.

Z kolei Amerykanie z Kalifornii, po przeprowadzeniu badań na grupie ponad 80 tys. dzieci poniżej 6. roku życia, udowodnili związek pomiędzy oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem w dzieciństwie a wzrostem występowania takich nowotworów jak siatkówczaki, guzy zarodkowe i białaczki w późniejszym okresie życia. Jakość powietrza, którym oddychają nasze dzieci ma zatem bezpośredni wpływ na ich zdrowie na kolejnych etapach życia.

Zobacz także

W których miejscach w Polsce przedszkolakom oddycha się najgorzej?

Ponad tysiąc polskich przedszkoli zlokalizowanych jest w tak bardzo zanieczyszczonych obszarach, że oddychanie w nich powietrzem zewnętrznym wiąże się ze wzrostem ryzyka zakażenia dolnych dróg oddechowych o co najmniej 25 procent. Autorzy raportu obliczyli, że w dni, kiedy normy jakości powietrza zostają przekroczone, ryzyko hospitalizacji dzieci z powodu smogu rośnie aż o 12,6 proc. Najgorzej pod tym względem jest na Śląsku i Łodzi. Nieco lżej oddycha się przedszkolakom z województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz okolic Warmii i Mazur.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-12-08 o 16.55.14
fot.
Zrzut ekranu 2017-12-08 o 17.03.42
fot.
Zrzut ekranu 2017-12-08 o 16.56.21 1
fot.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π