Jak się chronić przed zatrutym powietrzem? Test maseczek antysmogowych

Materiały partnerskie
16.01.2018 13:29
Jak się chronić przed zatrutym powietrzem? Test maseczek antysmogowych
fot. CITYMASK®

Statystyczny Polak żyje przeciętnie rok krócej z powodu smogu. Fatalna jakość powietrza, którym oddychamy, ma coraz większy wpływ na nasze zdrowie. Maseczki chroniące przed pyłem i spalinami powoli stają się stałym elementem naszej garderoby. Jak wybrać najlepszą? Specjalnie dla Was testujemy półmaski CITYMASK®.

Alerty smogowe w sezonie grzewczym w Polsce nikogo już nie dziwią. Od jesieni do wiosny ilość zanieczyszczeń podwyższa się na tyle, że tak banalna czynność jak oddychanie staje się problemem. Jeśli zaczyna Cię „drapać“ w gardle, masz chrypkę – mimo że się nie przeziębiłeś albo zauważasz, że twoje spojówki zaczęły być zaczerwienione, to może oznaczać, że twój organizm nie radzi sobie ze smogiem.

Lepiej nie bagatelizować tych objawów – zwłaszcza w przypadku dzieci lub osób czynnie uprawiających sport. Warto pamiętać, że dziecięcy układ oddechowy funkcjonuje nieco odmiennie niż w przypadku dorosłych. Maluchy robią więcej oddechów na minutę, przez co do ich płuc dostaje się więcej zatrutego powietrza. Podobny problem mają sportowcy, którzy uprawiając aktywność fizyczną na zewnątrz wdychają 10-krotnie większą ilość powietrza niż w czasie spoczynku, przez co ich organizm jest bardziej narażony na smog i zawarte w nim szkodliwe dla zdrowia substancje.

Zobacz także

CO WDYCHASZ ZE SMOGIEM?

·         pył zawieszony PM 2,5,
·         pył zawieszony PM 10,
·         dwutlenek siarki (SO2),
·         tlenki azotu (NxOy),
·         pyły węglowe (X2),
·         benzo(a)pireny ,
·         tlenek węgla (CO),
·         dwutlenek węgla (CO2),
·         ozon troposferyczny (O3),
·         ołów (Pb).

Czy tego chcemy czy nie – z powodu złej jakości powietrza ginie już więcej osób niż na drogach. Tylko w Polsce smog skraca życie statystycznie o rok, przyczyniając się do wielu chorób cywilizacyjnych – od alergii, chorób serca, niewydolności układu oddechowego po nowotwory. 

Zobacz także

Mamy coraz więcej dowodów na to, że zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do epidemii otyłości, zwiększają ryzyko depresji, upośledzają naszą inteligencję, a nawet prowadzą do problemów z pamięcią i przyswajaniem nowych informacji (zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży). 

Coraz więcej z nas staje się świadomych tego, że ochrona przed zgubnymi skutkami toksyn zawartych w powietrzu jest już koniecznością. Czym kierować się przy wyborze maseczek chroniących przed smogiem? Jak wybrać najlepszą z nich?

Na co zwracać uwagę przy wyborze maseczki antysmogowej?

Zrzut ekranu 2018-01-12 o 10.57.47
fot. CITYMASK®

Problem z zatrutym powietrzem jest już na tyle poważny, że rynek zareagował na stale zwiększający się popyt na produkty, które mogą ograniczyć ilość zanieczyszczeń wdychanych przez nas na co dzień. Producenci prześcigają się w dopasowaniu oferowanych przez nich zabezpieczeń przed smogiem do potrzeb klientów. Wśród wielu tego typu produktów możemy znaleźć maseczki i półmaski antysmogowe a nawet specjalne szaliki lub kominy chroniące nasze drogi oddechowe przed szkodliwymi pyłami (w ofercie są nawet produkty przeznaczone dla... zwierząt, których doskonały węch naraża na większą ilość zanieczyszczeń niż w przypadku ludzi).

Maski antysmogowe chronią nie tylko przed wpływem uciążliwych pyłów i zapachów związanych z emisją spalin samochodowych. Nawet najprostsze maseczki chronią drogi oddechowe przed wirusami i patogenami. To dodatkowa ochrona w sezonie zachorowań na grypę. Szczególnie gdy do pracy trzeba docierać komunikacją miejską.

  • Różnica pomiędzy maską a półmaską

Zrzut ekranu 2018-01-16 o 13.15.27

fot. CITYMASK®

Zgodnie z definicją obowiązującą dla środków ochrony indywidualnej termin „maska“ stosowany jest dla produktów chroniących drogi oddechowe i oczy.

Określenie „półmaska“ obowiązuje zaś dla produktów jednorazowego lub wielokrotnego użytku, które osłaniają nos oraz usta i powinny być dopasowane do danego użytkownika za pomocą regulowanych taśm nagłowia lub specjalnych zacisków nosowych.

Zrzut ekranu 2018-01-15 o 12.07.50 1

Biorąc do ręki maseczkę, którą chcielibyśmy zakupić, warto dokładnie przyjrzeć się, z jakiego rodzaju materiału została wykonana. Ochronę przed smogiem może zapewnić nam kilkuwarstwowa konstrukcja półmaski zawierająca elektretową włókninę filtracyjną stosowana w produktach CITYMASK®. Pozwala ona na skuteczną filtrację przy niskich oporach przepływu powietrza, zatrzymując cząstki pyłów, dymów i aerozoli ciekłych znajdujących się w powietrzu. Zawory wydechowe stosowane w półmaskach pozwalają na łatwe wydychanie zużytego powietrza wraz z parą wodną. Ograniczają szybkie zwilżanie się czaszy półmaski

Duże znaczenie ma warstwa z węglem aktywnym, która pochłania węglowodory aromatyczne i nieprzyjemne zapachy . W przypadku półmasek wielokrotnego użytku (neoprenowych) funkcję ochronną spełnia wymienny filtr mocowany do części twarzowej za pomocą zaworów wydechowych.  

Półmaski rowerowe wyposażone są w dodatkowy filtr zwiększający powierzchnię filtracji, dzięki czemu obniżone są opory przepływu powietrza, co znacznie podnosi komfort użytkowania (dostępne w ofercie CITYMASK®).

Warto pamiętać o tym, że materiał filtrujący ma właściwości elektrostatyczne, dlatego nie powinno się prać ani półmasek jednorazowego użytku ani wkładek filtracyjnych w półmaskach wielokrotnego użytku. Mimo że po oczyszczeniu będą lepiej wyglądały, to jednak po zamoczeniu stracą one swoje właściwości filtracyjne, przez co nie zapewnią nam wystarczającej ochrony przed smogiem. Zdecydowanie lepiej wymienić wkładki w półmaskach wielokrotnego użytku na nowe, a maseczki jednorazowego użytku stosować zgodnie z wytycznymi producenta.  

  • Długość użytkowania - higiena
Zrzut ekranu 2018-01-16 o 13.02.31
fot. CITYMASK®

Każdy, kto kiedykolwiek próbował nosić półmaski antysmogowe, zdaje sobie sprawę z tego, że często zakrywają naszą twarz na tyle szczelnie, że - zgodnie ze swoją funkcją - wyraźnie ograniczają dostęp do powietrza (a tym samym zanieczyszczeń i smogu). Dla niektórych może to oznaczać dyskomfort (nadmierne uczucie gorąca). Pot w połączeniu z wilgocią wdychanego powietrza stanowi idealną pożywkę dla bakterii, dlatego tego typu produkty powinno się w miarę często wymieniać.

W przypadku półmasek CITYMASK® producent zaleca stosowanie ich maksymalnie przez 5 dni po 2 godziny dziennie. Jeśli chcemy zapobiec rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych, po każdym użyciu powinno się je zostawić do osuszenia i pamiętać o tym, by w żadnym wypadku wilgotnych nie chować do foliowych torebek czy opakowań z plastiku.

Choć wielu dostawców masek informuje klientów, że można je stosować nawet przez 3 miesiące, to jednak ich długość użytkowania powinna być zdecydowanie krótsza – jeśli stosujemy je często i  nie wymieniamy ich na nowe, jesteśmy narażeni na wdychanie drobnoustrojów powstałych podczas ich noszenia. W sezonie smogowym powinniśmy zaopatrzyć się w co najmniej kilka półmasek, które warto wymieniać po okresie zalecanym przez producenta. 

  • Cena

Im droższa maska antysmogowa, tym lepsza ochrona przed zanieczyszczeniami powietrza? Niekoniecznie... Choć wielu producentów stara się nam wmówić, że najskuteczniejsze są maseczki, których cena waha się od 200 zł wzwyż, to jednak nie zawsze jest to prawdą. Dlaczego?

W przypadku półmasek antysmogowych ich skuteczność mierzona jest zatrzymywaniem aerozoli (a dokładniej cząsteczek o wielkości od 0,2 do 2 mikronów), która mierzona jest w trójstopniowej skali: 

  • Klasa P1 zatrzymuje ok. 80 proc. zanieczyszczeń
  • Klasa P2 zatrzymuje ok. 94 proc. zanieczyszczeń
  • Klasa P3 zatrzymuje ok. 97 proc. Zanieczyszczeń

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że cząsteczki pyłów, których zawartość w powietrzu jest podawana w komunikatach o smogu (PM 2,5 oraz PM 10) są znacznie większe niż te, które wykorzystywanie są w badaniach mierzących stopień zatrzymywania aerozoli. Jeśli dana półmaska zatrzymuje cząstki od 0,2 do 2 mikronów, to poradzi sobie też z nieco większymi pyłami (nawet o wielkości od 2,5 do 10 mikronów). 

Tańszym i nieco bardziej higienicznym rozwiązaniem będzie więc częstsze wymienianie niedrogich półmasek (które kosztują maksymalnie po kilkanaście zł). Na droższe produkty wyposażone w dodatkowe filtry (np. Hepa) mogą zaś sobie pozwolić np. rowerzyści lub osoby czynnie uprawiające sport na zewnątrz.

Test półmasek antysmogowych CITYMASK®

Zrzut ekranu 2018-01-16 o 17.07.01
Zrzut ekranu 2018-01-12 o 10.57.38
Partnerem materiału jest CITYMASK®

________

zdrowie.radiozet.pl