Jak bronić się przed niewidzialnym smogiem? Skuteczne sposoby na zanieczyszczenia powietrza

Materiały partnerskie
14.02.2020 14:10
Skutki smogu
fot. Shutterstoch

Chociaż smog znamy od lat, to wciąż wiele osób nie ma odpowiedniej świadomości na temat jego szkodliwości. Co wiemy o smogu? Głównie to, że to wielka czarna chmura, która unosi się nad głowami raz na jakiś czas. Wtedy najlepiej założyć maseczkę i unikać spacerów. Tak naprawdę smog szkodzi przez cały czas, nawet gdy jego stężenie nie jest bardzo wysokie i nie widać tej gęstej chmury. Jak szkodzi niewidoczny smog? Jak się przed nim chronić?

Aby dobrze poznać wroga, warto wiedzieć, kim on tak naprawdę jest. Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Samo słowo SMOG to akronim angielskich słów: “smoke”, czyli “dym” oraz “fog”, czyli “mgła”. Smog powstaje w wyniku spalania węgla i śmieci w gospodarstwach domowych, emisji spalin samochodowych, a także emisji zanieczyszczeń przez duże zakłady. Jest efektem szkodliwej działalności człowieka, ale i człowiekowi szkodzi.

Niestety na gorszą jakość powietrza jesteśmy narażeni non stop. Dlatego najlepiej zadbać o odpowiednią ochronę, zwłaszcza zimą, gdy zanieczyszczenia powietrza są najbardziej odczuwalne.

Skutki smogu są niestety dalekosiężne. Zanieczyszczenia powietrza mają ogromny wpływ na jakość życia i zdrowie człowieka.

  • Smog może nasilać objawy alergii.
  • Smog może prowadzić do niewydolności oddechowej.
  • Smog obniża odporność organizmu.
  • Smog może wywoływać choroby układu krążenia.
  • Smog zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Jak chronić się przed smogiem?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że smog szkodzi nie tylko w przestrzeni publicznej. Nie wystarczy założyć maseczki lub unikać spacerów. Zanieczyszczenia powietrza oraz alergeny towarzyszą nam wszędzie - osiadają na meblach, ubraniach, na włosach czy skórze.

O ile na kierowców, właścicieli fabryk, czy prywatnych domów nie mamy wpływu, to na domowe środowisko jak najbardziej. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że dolegliwości takie jak bóle głowy, omdlenia, chroniczne zmęczenie, podrażnienie błon śluzowych czy problemy z oddychaniem wynikają z przebywania w obiektach, które określane są mianem chorego budynku, którego materiały budowlane są zanieczyszczone, a nieszczelne instalacje pozwalają na przedostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza domu.

Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy oczyszczacza powietrza Philips jesteśmy w stanie zredukować większość zanieczyszczeń znajdujących się w pomieszczeniu. Codzienne korzystanie z oczyszczaczy Philips poprawia samopoczucie, zabezpiecza przed wpływem szkodliwych zanieczyszczeń.

Jakie właściwości powinien mieć dobry oczyszczacz powietrza?

1. Oczyszczacz powietrza powinien łagodzić objawy alergii

Do domu przedostają się zanieczyszczenia powietrza i pyłki roślin z zewnątrz. Oprócz tego w pomieszczeniach znajduje się wiele alergenów w postaci kurzu domowego, alergenów roztoczy czy sierści zwierząt. Oczyszczacz Philips usuwa zanieczyszczenia i przynosi ulgę alergikom.

U osób cierpiących na alergię pyłkową, które używały oczyszczaczy powietrza Philips, można było stwierdzić mniejsze objawy, takie jak: kichanie, łzawienie, zaczerwienienie oczu, świąd nosa, świąd skóry i katar[1].

2. Oczyszczacz powietrza powinien usuwać szkodliwe cząsteczki oraz kurz

Większość użytkowników oczyszczaczy Philips zauważa mniejszą ilość kurzu w swoim domu. Każdy z oczyszczaczy wyposażony jest w filtr wstępny, który chroni filtry wymienne przed szybszym zużyciem, zatrzymując większość kurzu, sierści zwierząt oraz większych cząsteczek z pochłanianego powietrza.

3. Oczyszczacz powietrza powinien zmniejszać ryzyko infekcji

Oczyszczacze Philips usuwają również bakterie i wirusy z powietrza, dzięki niezwykle precyzyjnym i efektywnym filtrom Nano ProtectHEPA . Mogą usuwać cząsteczki o wielkości zaledwie 0,003 mikrona - 800 razy mniejsze od cząsteczek smogu, czyli mniejsze niż najmniejszy znany wirus[2], dzięki czemu mogą zmniejszyć ryzyko infekcji.

4. Oczyszczacz powietrza powinien pochłaniać szkodliwe gazy

Nie tylko remont, ale wiele codziennych czynności, jak sprzątanie czy gotowanie przyczynia się do powstawania trujących substancji. Filtr z aktywnym węglem w oczyszczaczu Philips pochłania szkodliwe gazy i lotne związki organiczne, m.in. formaldehyd, toulen i benzen. Wiele z nich to związki rakotwórcze, dlatego bardzo ważne jest ich usuwanie.

5. Oczyszczacz powietrza powinien poprawiać jakość snu i samopoczucie

Podstawą dobrego samopoczucia jest dobry sen. Niestety zła jakość powietrza negatywnie wpływa na jego efektywność. Większość użytkowników oczyszczaczy Philips zauważyła poprawę jakości snu i lepsze samopoczucie. Sypialnia jest zatem idealnym miejscem dla oczyszczacza, przecież właśnie tam spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby.

Stosując innowacyjne oczyszczacze powietrza Philips, można samemu dbać o jakość powietrza, którym oddycha w domu cała rodzina. Oczyszczacze powietrza Philips to urządzenia, z których warto korzystać przez cały rok, nie tylko zimą, gdy zanieczyszczenia powietrza czuć najmocniej. Ich działanie pozytywnie wpływa na sen, przynosi ulgę w alergii i oczyszcza powietrze ze szkodliwych cząsteczek zagrażających zdrowiu.

[1] ** Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw, prof. Bergmann; ECARF; sierpień 2015 .

[2]Badanie przeprowadzone w maju 2019 r. przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy zastosowaniu aerozolu NaCl.