Im więcej smogu, tym więcej przestępstw i agresji. Nowe wyniki badań

Monika Piorun
13.02.2018 14:48
Im więcej smogu, tym więcej przestępstw i agresji. Nowe wyniki badań
fot. Daniel Gnap/East News

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przez ostatnią dekadę badali skalę zanieczyszczeń powietrza na terenie ponad tysiąca amerykańskich miast. Doszli do wniosku, że ich poziom może mieć związek ze skalą przestępczości i skłonnością do agresywnych zachowań wśród lokalnej społeczności. Zatrute powietrze uszkadza nie tylko nasze ciało, ale i nasz umysł...

Uwaga, zły smog...

Tam, gdzie poziom zanieczyszczeń powietrza jest najwyższy, przybywa nie tylko „ekoterrorystów” przypinających się do drzew lub protestujących pod gmachami urzędów odpowiadających za dbanie o jakość powietrza, którym oddychamy. Okazuje się, że smog może korelować bezpośrednio ze wskaźnikami przestępczości. Jak to możliwe?

Na łamach „Psychological Science” opublikowano wyniki badań zespołu naukowców z kilku amerykańskich uczelni (Uniwersytetu Harvarda, Columbia i Michigan), którzy przez ostanie lata analizowali wpływ zanieczyszczeń powietrza na lokalną społeczność. Badacze dokładnie przyjrzeli się danym pochodzącym z prawie tysiąca miast na terenie Stanów Zjednoczonych. Ich zdaniem tam, gdzie stężenie cząstek stałych, dwutlenku siarki, azotu i tlenku węgla było najwyższe, najczęściej dochodziło do rozkwitu działalności przestępczej i łamania prawa wśród mieszkańców. Statystyki dotyczące morderstw, rozbojów, kradzieży, gwałtów i wszelkich innych wykroczeń były tam wyraźnie wyższe niż w miastach o podobnej liczbie ludności, ale z mniejszą skalą zanieczyszczeń.

Zobacz także

Jak zanieczyszczenia zatruwają nasz umysł?

Dlaczego częstotliwość nieuczciwych zachowań może być wyższa na terenach, gdzie jest więcej zanieczyszczeń powietrza? Eksperci uważają, że może to mieć związek ze skłonnością do odczuwania przez nas lęku. Tam, gdzie nie można oddychać pełną piersią, ludzie stają się bardziej zestresowani i reagują bardziej emocjonalnie. Im poziom zanieczyszczeń jest niższy, tym mieszkańcy wydają się spokojniejsi i stają się mniej skłonni do agresji wobec innych. 

Zjawisko to potwierdziły serie eksperymentów, którym naukowcy poddali uczestników prowadzonych przez nich badań. Specjaliści postanowili przeanalizować reakcje, które zachodzą w danym środowisku (zatrutym lub względnie czystym) na poziomie naszej podświadomości. Serie testów psychologicznych wykazały, że najbardziej skłonne do oszustwa były osoby, którym polecono utożsamić się z przebywaniem na terenie o wysokiej skali zanieczyszczeń powietrza.

Naukowcy tłumaczą, że nawet kiedy tylko wyobrażamy sobie, że jesteśmy narażeni na wdychanie smogu, możemy odczuwać wyższy poziom lęku, co czyni nas bardziej skłonnym do nieuczciwych i desperackich zachowań. Czy to kolejny argument za tym, by szukać kolejnych rozwiązań sprzyjających ograniczeniu emisji spalin i zanieczyszczeń, które zmuszeni jesteśmy wdychać na coraz większą skalę?

Zagłosuj

Czy zauważyłaś/zauważyłeś, że podczas alertów smogowych wzrasta skłonność do agresji lub popełniania przestępstw w Twoim otoczeniu?

Liczba głosów:

Zobacz także

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie (GALERIA)

źródło: Psychological Science

________

zdrowie.radiozet.pl/π