Zamknij

Globalne ocieplenie groźne dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

27.09.2022
Aktualizacja: 27.09.2022 14:16

Globalne ocieplenie wywołuje ekstremalne zjawiska pogodowe, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami przewlekłymi. Dowiedz się więcej.

Strajk klimatyczny
fot. Tomasz Kawka/East News

Globalne ocieplenie wywołują ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak potężne upały, co wpływa na zdrowie pacjentów z chorobami przewlekłymi. Związek, czarno na białym, wykazali naukowcy z Francji. Wnioskami podzielili się na łamach ESC Heart Failure, czasopiśmie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Globalne ocieplenie - wpływ na zdrowie

Badacze z Uniwersytetu w Montpellier wzięli pod lupę dane niemal 1,5 tys. pacjentów kardiologicznych, aby przyjrzeć się skutkom dwóch potężnych fal upałów, które nawiedziły Francję w 2019 roku. Okazało się, że w trakcie ekstremalnych upałów waga pacjentów z niewydolnością serca... spada.

Dzieje się tak dlatego, że w trakcie upału ludzie więcej piją. U zdrowego człowieka organizm sam reguluje wydalanie moczu, natomiast pacjenci z niewydolnością serca przyjmują leki moczopędne, przez co wydalają jeszcze więcej. Wahania wagi u pacjentów kardiologicznych mogą wywołać obrzęk płuc, co jest główną przyczyną hospitalizacji pacjentów z niewydolnością serca.

Naukowcy ostrzegają: ekstremalne upały będą nawiedzać nas coraz częściej. Ma to szczególne znaczenie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, u których homeostaza, czyli równowaga organizmu, utrzymywana jest za pomocą leków.

Źródło: medicalnewstoday.com

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.