Zamknij

Gdy oddychanie szkodzi zdrowiu: 7 objawów zatrucia smogiem

13.12.2021 15:19
7 objawów zatrucia smogiem
fot. Shutterstock

Smog, czyli toksyczna chmura unosząca się nad polskimi miastami jesienią i zimą, ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Niestety, oprócz rezygnacji ze spacerów, nie możemy zrobić zbyt wiele, by uniknąć powikłań, które są wynikiem codziennego wdychania smogu.  Jakie są objawy zatrucia smogiem?

  1. Ból w klatce piersiowej
  2. Łzawienie i pieczenie oczu
  3. Nawracające infekcje
  4. Pogorszenie sprawności umysłowej, uczucie „ciężkiej głowy”
  5. Ból i uczucie ciężkiej głowy
  6. Kaszel i chrypa
  7. Stany depresyjne

Co roku w Polsce smog zabija około 50 tysięcy osób. Długotrwałe wdychanie smogu może skończyć się zapaleniem płuc, chorobami serca, a nawet nowotworem. Każdy z nas jest narażony na trującą substancję. Zimą smog pojawia się nie tylko w dużych miastach, ale również na wsiach, dlatego przed spacerem warto sprawdzić poziom zanieczyszczenia, używając specjalnych aplikacji. W niektóre zimowe dni smog jest na tyle niebezpieczny, że nawet otwieranie okien stanowi jest ryzykowne dla zdrowia. Oprócz długofalowych skutków ubocznych, jakie wiążą się z oddychaniem smogiem, mogą wystąpić objawy wskazujące na zatrucie. Symptomy świadczące o zatruciu smogiem to m.in.:

Ból w klatce piersiowej

Smog wpływa na wszystkie nasze narządy, w tym także układ krwionośny. Zatrucie smogiem może objawiać się silnymi dusznościami, podwyższonym ciśnieniem krwi i bólem w klatce piersiowej.

Łzawienie i pieczenie oczu

Trujące substancje w smogu podrażniają spojówki. Długotrwałe przebywanie na skażonym powietrzu może powodować ból świąd i pieczenie. Może pojawić się również nieprzyjemne uczucie piasku pod oczami oraz łzawienie.

Nawracające infekcje

Jeżeli ciągle mamy problem z infekcjami, które ciężko wyleczyć, może to być spowodowane podrażnieniem błon śluzowych układu oddechowego i osłabieniem naturalnej bariery ochronnej. Stany zapalne spowodowane smogiem mogą mijać samoistnie po kilku dniach.

Pogorszenie sprawności umysłowej, uczucie „ciężkiej głowy”

Oddychanie smogiem ma wpływ na działanie układu nerwowego. U osób, które są nieustannie narażone na smog, mogą wystąpić poważne problemy z pamięcią i koncentracją, rozkojarzenie, a nawet zaburzenia widzenia.

Ból i uczucie ciężkiej głowy

Ból głowy może pojawić się już kilka minut po tym, gdy stan powietrza ulegnie pogorszeniu. Objaw ten dokucza wielu osobom, jednak często przypisujemy go innym chorobom.

Kaszel i chrypa

Kaszel może wystąpić od razu po wyjściu na dwór lub dłuższy czas po ekspozycji na smog (przy niższym poziomie zanieczyszczenia). Osoby wdychające smog regularnie, często chorują na astmę i inne schorzenia układu oddechowego. Są narażone również na rozwój nowotworu płuc, krtani i gardła.

Stany depresyjne

Zanieczyszczone powietrze zatruwa cały organizm, co prowadzi do niewydolności wielu narządów. Takie zaburzenia mają wpływ również na zdrowie psychiczne.

Źródło: bee.pl, airly.org/pl