5 pomysłów na domowe preparaty do czyszczenia. Bez chemii

20.11.2019 13:06
Naturalne sposoby na sprzątanie
fot. Shutterstock

Nie chcesz stosować detergentów ze sklepu, ale lubisz mieć czyste mieszkanie? Przetestuj domowe preparaty do czyszczenia. Wystarczy mieć ocet, sodę oczyszczoną, aktywny węgiel i olejki eteryczne.

Kupowane w sklepie środki czyszczące mogą być szkodliwe dla zdrowia i dla środowiska. Coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań umożliwiających im sprzątanie domu bez konieczności stosowania detergentów ze sklepu. Dowiedz się, jak stworzyć uniwersalny sprej do czyszczenia prawie wszystkich powierzchni w domu, czym oczyścić piekarnik, a także czym naturalnie nabłyszczyć meble i podłogę.

Pomogą Ci w tym: ocet, soda oczyszczona, węgiel aktywny, mydło kastylijskie oraz eteryczne olejki.

Uniwersalny sprej do czyszczenia różnych powierzchni

Weź butelkę ze spryskiwaczem i wypełnij ją w połowie octem, a w połowie wodą. Jeśli nie lubisz zapachu octu, możesz dodać olejek eteryczny, np. o zapachu cytryny, limonki, lawendy, sosny czy drzewka herbacianego. Tak przygotowana mieszanka ma uniwersalne działanie – ten płyn można stosować do 90% prac porządkowych. Można nim czyścić powierzchnie robocze, stół, zlew, ceramiczne płyty grzejne, umywalki, prysznice, sedesy czy lustra. Ocet może być też stosowany jako odkamieniacz do czajnika. Należy do niego wlać szklankę octu i pół szklanki wody, a następnie zagotować w nim tę mieszankę i odstawić na około godzinę. Aby pozbyć się zapachu octu, należy później dokładnie umyć czajnik i kilkakrotnie zagotować w nim wodę.

Nabłyszczacz do drewnianych mebli i podłóg

Zamiast specjalnych preparatów do nabłyszczania drewna, użyj oliwy z oliwek z dodatkiem cytryny. Przygotuj mieszankę według proporcji: 50-100 ml oliwy z oliwek i sok wyciśnięty z całej cytryny. Na szmatkę nałóż odrobinę mieszanki i delikatnie poleruj powierzchnię podłogi lub mebli. Pozostaw do wyschnięcia. Sok z cytryny nada meblom ładnego świeżego zapachu, a oliwa z oliwek „odżywi” i nabłyszczy je.

Pasta do czyszczenia z mydłem kastylijskim

Mydło kastylijskie uważane jest za najbardziej naturalne i najłatwiej biodegradowalne mydło na świecie. Można je wykorzystywać prawie do wszystkiego: prania, mycia ciała i włosów. Może też stanowić podstawę płynu do mycia naczyń czy podłóg. Można z niego zrobić również pastę do czyszczenia łazienek. Jak to zrobić? Napełnij butelkę ze spryskiwaczem w proporcjach: 1/3 płynnego mydła kastylijskiego na 2/3 wody. Na powierzchnię, którą chcesz wyczyścić, wysyp sodę oczyszczoną, a następnie spryskaj ją obficie mieszanką wody i mydła. Tak otrzymaną pastą szoruj zabrudzoną powierzchnię.  

Płyn przeciwpleśniowy do łazienki

Jeśli masz problem z pleśnią w łazience, np. pod prysznicem, z pomocą przyjdzie ci ocet z olejkiem z drzewa herbacianego. Do spryskiwacza z octem dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Następnie spryskaj nim miejsce, w którym tworzy się pleśń i pozostaw na 30 minut. Po tym czasie zetrzyj wszystko szmatką namoczoną w ciepłej wodzie.

Preparat do czyszczenia piekarników

Zabrudzony piekarnik to zmora wszystkich osób kochających gotowanie i pieczenia. Jak go wyczyścić bez konieczności używania detergentów ze sklepu? Wykorzystaj sodę oczyszczoną. Gdy piekarnik ostygnie, ale nadal jest ciepły, posyp grubą warstwą sody oczyszczonej dno piekarnika, dodaj trochę wody i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie umyj piekarnik szmatką z ciepłą wodą. Może efekt nie będzie tak oszałamiający, jak po użyciu chemii ze sklepu, ale z pewnością taka mieszanka nie jest toksyczna.

Innym patentem na czysty piekarnik jest użycie aktywnego węgla w proszku oraz octu. Wysyp węgiel na dni piekarnika i wylej trochę octu. Zostaw na kilkanaście minut. Tak przygotowana mieszanka zacznie bąbelkować i usuwać zaschnięty tłuszcz.

Źródło: The Guardian