Zamknij

Bomba chemiczna w Twoim domu? Główne źródła toksyn w pomieszczeniach

14.12.2016 13:39

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że szkodliwe związki chemiczne kryją się nie tylko w środkach czystości, ale także w wielu przedmiotach z naszego najbliższego otoczenia. O czym warto wiedzieć przed zanim weźmiemy się za porządki?

Domowa bomba chemiczna - skąd się biorą toksyny w pomieszczeniach?
fot. ---

- Podobno od brudu jeszcze nikt nie umarł - mają w zwyczaju mawiać Ci, dla których perspektywa przygotowań do Bożego Narodzenia, dekorowania choinki i doprowadzania do ładu mieszkań przed wizytą gości wydaje się nie do zniesienia. Wbrew pozorom nadmierna dbałość o czystość też nie zawsze popłaca. Dlaczego?

Toksyny, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu, można znaleźć nie tylko w popularnych środkach do czyszczenia pomieszczeń. Sporo niebezpiecznych substancji zawierają również zupełnie niepozorne przedmioty, które większość z nas ma w swoich domach. Na co warto zwrócić uwagę?

100 chemikaliów w sztucznych dywanach

Syntetyczne dywany i wykładziny mają w składzie ponad setkę chemikaliów - od środków grzybobójczych po lotne związki organiczne (VOC) o działaniu rakotwórczym, które mogą się ulatniać przez całe lata.

Źródłem niezdrowych substancji są też barwniki nadające kolor włóknom, kleje i zagęstniki wiążące włókna z podkładem oraz środki antystatyczne, preparaty z pestycydami do ochrony przed zabrudzeniami lub specjalne substancje zabezpieczające przed spaleniem i uodporniające materiał na działanie ognia.

W przeszłości posiadanie dywanów mieszkaniach odradzano głównie astmatykom. Alergie, które w ciągu kilku ostatnich dekad stały się niemal powszechne, mogą jednak być sporą przeszkodą, jeśli chcemy zamieszkać w mieszkaniu wypełnionym sztucznymi dywanami lub wykładzinami.

Alergicy powinni wybierać pomieszczenia z podłożem wykończonym naturalnymi materiałami - drewnem, korkiem lub kafelkami z kamienia oraz systematycznie odkurzać mieszkanie nie tylko po to, by ograniczyć ilość alergenów, ale także pozbyć się nadmiaru kurzu, w którym mogą osiadać niekorzystne dla zdrowia substancje (np. bisfenol A).

ZOBACZ: Dlaczego świece zapachowe mogą być szkodliwe dla zdrowia? 

Co się kryje w tworzywach sztucznych?

Obecność polibromowanych eterów difenylowych (PBDE) - związków halogenoorganicznych dodawanych m.in. do wielu tworzyw sztucznych można znaleźć w materiałach, z których wykonane są obicia kanap, fotelisof lub krzeseł a także w obudowach sprzętu elektronicznego - komputerów, telewizorów itp.

Występują na tyle powszechnie, że ich ślady są wykrywane m.in. w mleku matek karmiących piersią, w ludzkiej krwi oraz komórkach tłuszczowych. Jak nam szkodzą?

Badania potwierdzają, że nadmierna ilość PBDE w naszym otoczeniu może prowadzić do problemów z tarczycą, zaburzeń koncentracji. Testy na zwierzętach wskazują zaś na to, że związki te mogą wpływać na ograniczenie zdolności reprodukcyjnej, a nawet na bezpłodność.

Mogłoby się wydawać, że nie da się ich wyeliminować z naszego życia. Według specjalistów najlepszym sposobem na ograniczenie ich ilości w naszym otoczeniu jest wybieranie obić z naturalnych materiałów (np. z bawełny) oraz najbardziej prozaiczna czynność, jaką tylko sobie można wyobrazić - czyli odkurzanie. Regularne pozbywanie się kurzu może być najskuteczniejszym sposobem na to, by nie dopuścić do tego, by było ich na tyle dużo, że staną się istotnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Barwniki z farb

Nie bez powodu producenci farb prześcigają się w produkcji preparatów ekologicznych, hipoalergicznych oraz pozbawionych nadmiaru toksycznych substancji. Nieustanne udoskonalanie ich składu może ograniczyć ilość uwalniających się przez lata lotnych związków organicznych (podobnych pod względem chemicznym do tych, które można znaleźć w sztucznych dywanach lub wykładzinach).

Na terenie UE obowiązuje przepis nakazujący, by na 1l farb do malowania ścian nie przypadało więcej niż 30 g tego typu toksyn, które nawet w niewielkich ilościach mogą nasilać takie objawy jak migreny, problemy z koncentracją, a także prowadzić do astmy. Coraz głośniej mówi się także o tym, że mogą przyczyniać się do niepłodności oraz nowotworów.

Od śledzenia informacji o tym, jak szkodliwe dla zdrowia mogą być substancje znajdujące się w składzie wielu produktów znajdujących się w naszym otoczeniu, z pewnością może rozboleć nas głowa. Warto zatem zachować zdrowy rozsądek i podczas generalnych porządków - zwyczajnie nie dać się zwariować!

Jeśli zainteresował Cię ten temat, to przeczytaj: