Zamknij

Dlaczego dzieci są szczególnie narażone na zanieczyszczenia powietrza?

Monika Piorun
26.01.2018 16:50
Dlaczego dzieci są szczególnie narażone na zanieczyszczenia powietrza?

Gdy pojawia się smog lub wyraźnie rośnie stężenie substancji szkodliwych we wdychanym powietrzu, w pierwszej kolejności nasilenie objawów podrażnienia układu oddechowego pojawia się u dzieci. Dlaczego ich młode organizmy są tak bardzo zagrożone i jak chronić dzieci przed zanieczyszczeniami powietrza? 

Zanieczyszczenia powietrza zwane smogiem nie są tylko wymysłem mediów - niestety stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia, a przede wszystkim zdrowia osób starszych i dzieci. Z czego to wynika?  

Dlaczego dzieci są tak bardzo narażone? - Dzieci charakteryzuje większa wentylacja minutowa, czyli większa liczba oddechów na minutę w po-równaniu do dorosłych. Tym samym w ciągu minuty aspirują więcej substancji toksycznych do dróg oddechowych – tłumaczy dr hab. n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego WUM.

Badania pokazują, że podczas alarmów smogowych o 11,6% wzrasta częstotliwość zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej*. Smog ma wpływ na rozwijający się układ oddechowy dzieci. - Rozwój płuc trwa u dzieci do 6-8 roku życia. Każde narażenie na toksyczne związki w tym okresie skutkuje upośledzonym rozwojem, który wpływa na funkcję układu oddechowego w późniejszym wieku (do dorosłości) - dodaje dr Feleszko.

Podobny skutek może odnieść także toksyczne powietrze, powiedzmy z dymu papierosowego wdychane przez mamy spodziewające się dziecka. Ponadto dzieci mają nie w pełni wykształcony układ odpornościowy, co dodatkowo zwiększa podatność organizmu na toksyczny wpływ zanieczyszczeń dostających się do śluzówki, a co za tym idzie – większą liczbę sezonowych zakażeń. 

Jakość powietrza, którym oddychają dzieci, ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju i zdrowia. Powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo, ponieważ każdy oddech ma znaczenie. 

Zrzut ekranu 2018-01-26 o 17.05.30
fot.

Wydaje się, że najlepszą obroną przed smogiem byłoby zamknięcie okien i schowanie się w domu. Niestety nie zawsze jesteśmy bezpieczni także tam, gdyż zanieczyszczenia atmosferyczne poprzez okna czy wentylację przedostają się do pomieszczeń. Jak zatem można pomóc sobie i dziecku oddychać zdrowszym powietrzem? Oczywiście warto wspierać aktywności na rzecz profilaktyki generalnej, ale należy też wziąć sprawy w swoje ręce i wyposażyć dom w odpowiedni oczyszczacz powietrza. Wtedy można też pozostawać w domu i unikać podróży w okresach największego zagrożenia smogiem. 

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie całej rodziny, wybierz sprawdzony oczyszczacz powietrza z wieloetapowym systemem filtracji, np. Philips AC3259/10 z aplikacją mobilną. Jego oczyszczanie jest naturalne, bez jonów, ozonu i szkodliwych środków chemicznych.

Zrzut ekranu 2018-01-26 o 17.04.18 1
fot.

Oczyszczacz Philips automatycznie monitoruje, reaguje i oczyszcza powietrze nawet z najdrobniejszych cząsteczek dzięki zaawansowanemu czujnikowi. Czujnik na bieżąco informuje również o jakości powietrza, a Ty możesz zobaczyć to na wyświetlaczu stężenia cząsteczek PM2,5 oraz poprzez 4-stopniowy wskaźnik kolorów LED. Oczyszczacz jest rekomendowany oraz Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz Narodowy Instytut zdrowia publicznego – Państwowy zakład Higieny. Dzięki temu masz pewność, że naprawdę pomagasz chronić zdrowie, sobie i najbliższym.          

Oczyszczaczem Philips można sterować z dowolnego miejsca za pomocą łatwej w użyciu aplikacji mobilnej, która dostarcza kompleksowych informacji pomagających w kontrolowaniu jakości powietrza zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Aplikacja pokazuje poziom zanieczyszczania powietrza w Twoim domu mierzony przez oczyszczacz Philips, a także na zewnątrz oraz natężenie pyłków w danym mieście. Pozwala to zminimalizować ryzyko narażenia na toksyczne związki występujące w powietrzu i zagrażające przede wszystkim dzieciom. Dodatkowo możesz sterować oczyszczaczem z poza domu i optymalizować jego działanie np. włączyć przed powrotem do domu. 

Zrzut ekranu 2018-01-26 o 17.04.45
fot.
Przypisy:
* Koranteng S et al. 2007
Materiał powstał we współpracy z firmą Philips Polska.