Czy można nabyć alergię wziewną? O wpływie powietrza na nasze zdrowie

Materiały partnerskie
22.01.2018 10:40
Czy można nabyć alergię wziewną? O wpływie powietrza na nasze zdrowie
fot. East News

Częstość występowania alergii w krajach wysoko rozwiniętych wzrasta. Chociaż dokładne mechanizmy stojące za szybkim wzrostem ich występowania pozostają niepewne, to poziom zanieczyszczenia powietrza zwraca uwagę jako jeden z głównych czynników zachorowań. Badania epidemiologiczne i toksykologiczne wskazują zależność  pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza, a zwiększoną liczbą zachorowań na astmę, alergiczny nieżyt nosa i inne choroby alergiczne.

Żyjemy w czasach, gdy o alergii wziewnej mówimy nie tylko w przypadku wiosennego pylenia czy kwitnienia roślin. To zanieczyszczenia powietrza, coraz bardziej niebezpieczne, są obecnie jedną z poważniejszych przyczyn występowania alergii. Smog, spaliny samochodowe i szkodliwe opary wytwarzane przez fabryki zagrażają naszemu zdrowiu i zmuszają do poszukiwania metod zabezpieczania się przed alergią.

Zanieczyszczenia powietrza to rosnący problem

Naukowcy od dłuższego czasu badają wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka. Nie bez powodu, szacuje się bowiem, że brudne powietrze zabija ok. 9 mln ludzi rocznie! To dane z 2015 roku, w którym zanieczyszczenia odpowiadały za 1/6 wszystkich zgonów na świecie. Z powodu zatrutego powietrza zmarło więcej osób niż z powodu AIDS, malarii i gruźlicy.

Zanieczyszczenia powietrza, z których najbardziej niebezpieczny jest smog, wpływają negatywnie na układ oddechowy człowieka. Nie tylko przyczyniają się do zaostrzenia takich chorób jak astma, ale również je wywołują. Osoby narażone na wdychanie zanieczyszczeń, szczególnie mieszkańcy dużych miast, częściej zapadają na choroby związane z układem oddechowym.

Cząstki szkodliwych pyłów PM2,5, które współtworzą smog, przedostają się do naszego układu oddechowego przez nos i gardło. Małe cząsteczki przenikają do płuc, przemieszczają się do pęcherzyków i powodują problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego.

Zobacz także

Z powodu zanieczyszczeń cierpią głównie dzieci

Skażenie powietrza toksycznymi związkami osłabia układ immunologiczny i drażni błonę śluzową dróg oddechowych, co ułatwia przenikanie drażniących substancji do błony śluzowej nosa, spojówek i oskrzeli. Efektem są dolegliwości charakterystyczne dla alergii wziewnej, czyli katar, zapalenie spojówek, męczący kaszel i osłabienie.

Na alergię spowodowaną zanieczyszczeniami powietrza lub na zaostrzenie astmy narażone są głównie małe dzieci, których układ odpornościowy dopiero się formuje. Wdychają one więcej powietrza w przeliczeniu na masę ciała niż dorosły człowiek. Zatem ich płuca są kilkukrotnie bardziej narażone na wpływ smogu i innych zanieczyszczeń, a szkody wyrządzone w organizmie okazują się bardzo dotkliwe.

Zobacz także

Ochrona przed zanieczyszczeniami może powstrzymać alergię

Ochrona przed zanieczyszczeniami powietrza w XXI wieku stała się podstawą profilaktyki zdrowotnej. Ten problem dotyczy każdego, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania, dlatego tak ważna jest świadomość wagi problemu. Nie każdy jednak wie, jak skutecznie bronić się przed smogiem i zapobiegać alergii.

Eksperci alarmują, że nadal zbyt mało osób zakłada maseczki ochronne przed wyjściem z domu. To konieczne, by odpowiednio chronić nos i usta przed wpływem zanieczyszczeń i alergenów. Maseczki wyposażone w odpowiednie filtry oczyszczające stwarzają skuteczną barierę przed smogiem.

Oprócz dobrej maseczki, warto pamiętać o oczyszczaczu powietrza, który skutecznie filtruje zanieczyszczone powietrze w domu, a także usuwa wirusy, bakterie i alergeny. Taką funkcję mają oczyszczacze powietrza Philips, które wychwytują szkodliwe cząsteczki i usuwają je z otoczenia. Zaawansowane oczyszczacze posiadają czujnik monitorujący poziom zanieczyszczenia, pokazują je poprzez wskaźnik LED lub PM2,5 oraz automatycznie oczyszczają powietrze. Warto wybrać rozwiązanie, które posiada dedykowany tryb antyalergenowy. Biorąc pod uwagę, w jak dużym stopniu zanieczyszczenia przenikają do naszych domów, należy zabezpieczać się również w swoich czterech ścianach.

Dr ha. n. med. Wojciech Feleszko pediatra i immunolog tłumaczy, jak ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia oczyszczającego powietrze.

- Skuteczne oczyszczacze są w stanie wyłapywać do 99% zanieczyszczeń. W tym cząsteczki o wielkości nawet 0.02 mikrona oraz cząsteczki PM2,5, kurz roztocza, pyłki, pleśń czy sierść zwierząt, dzięki czemu pomogą także w łagodzeniu objawów alergii. Warto wybierać sprawdzone oczyszczacze powietrza, np. takie, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Dbając o powietrze wewnątrz domu można zminimalizować szanse na wystąpienie alergii wziewnej spowodowanej zanieczyszczeniami powietrza.

Zobacz także

Materiał powstał we współpracy z firmą Philips Polska.
_______

zdrowie.radiozet.pl/nk