Zamknij

Czujesz zaduch w biurze? Największe źródło zanieczyszczeń powietrza to my sami

11.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:57
Zaduch w pokoju: jak się go pozbyć?
fot. Shutterstock

W pracy spędzamy około 40 godzin tygodniowo. Przez ten czas siedzimy przy biurkach w zamkniętych, nieprzewietrzonych pomieszczeniach. Wiele osób zastanawia się, jak mogłyby poprawić jakość powietrza w biurze. Otworzenie okna i postawienia kwiatów w pobliżu to najczęstsze pomysły, ale czy wystarczające? Warto najpierw poznać największe źródła zanieczyszczeń powietrza w biurze.

Jakość powietrza w biurach została zbadana

Nowe badania sugerują, że największym zanieczyszczeniem powietrza są ludzie. Zwykle myślimy, że to brak dobrej wentylacji, smog, ogrzewanie, ale to my sami negatywnie wpływamy na jakość powietrza w biurze. Nieświadomie przenosimy i rozpraszamy niezdrowe lotne związki przez samo oddychanie.

Narażenie na zanieczyszczone powietrze może przyczynić się do rozwoju raka, chorób płuc, a nawet chorób serca. Tak więc jakość powietrza biurowego może być równie istotna w przewidywaniu, czy ludzie nadal będą cieszyć się dobrym zdrowiem. Jak możemy stwierdzić, czy jakość powietrza w biurze jest odpowiednia i jakie są największe zanieczyszczenia powietrza w biurze?

Są to pytania, na które ostatnio odpowiedzieli badacze z Purdue University w West Lafayette.  „Jeśli chcemy zapewnić lepszą jakość powietrza pracownikom biurowym w celu poprawy ich wydajności, ważne jest, aby najpierw zrozumieć, co jest w powietrzu i jakie czynniki wpływają na emisję i usuwanie zanieczyszczeń”  - podkreśla współautor badania Brandon Boor.

Ludzie są głównym źródłem zanieczyszczeń

„Chemia powietrza w pomieszczeniu jest dynamiczna. Zmienia się w ciągu dnia w zależności od warunków zewnętrznych, sposobu działania systemu wentylacyjnego i wzorców obłożenia w biurze”, wyjaśnia Boor.

Aby dowiedzieć się dokładnie, co wpływa na jakość powietrza w biurze i jak ludzie mogą przyczynić się do zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, Boor i współpracownicy stworzyli złożony system czujników we wspólnych przestrzeniach biurowych w Living Labs na Uniwersytecie Purdue Ray W. Herrick Laboratories.

Naukowcy dodali nawet czujniki temperatury do krzeseł biurowych, aby dowiedzieć się dokładnie, kiedy byli zajęci i jak obecność człowieka może wpływać na jakość powietrza w środowisku wewnętrznym. Wykorzystali również wysoce wyspecjalizowane urządzenie zwane spektrometrem masowym czasu przelotu reakcji transferu protonów.

Badania wykazały, że poziomy wielu związków są 10 do 20 razy wyższe w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Jeśli przestrzeń biurowa nie jest odpowiednio wentylowana, te lotne związki mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie i wydajność pracowników.

„Nasze wstępne wyniki sugerują, że ludzie są dominującym źródłem lotnych związków organicznych w nowoczesnym środowisku biurowym”, zauważa Boor.

Jednym z najlepszych lotnych związków obniżających jakość powietrza jest izopren, łatwopalna substancja obecna w olejkach eterycznych. Naukowcy zidentyfikowali izopren w oddechu osób pracujących w biurze.

Dodają również, że lotne chemikalia obecne w dezodorancie, produktach do makijażu i produktach do pielęgnacji włosów mogą w równym stopniu wpływać na jakość powietrza w biurze i jakość powietrza poza biurem. Dzieje się tak, ponieważ systemy wentylacyjne wyciągają je i wyrzucają na zewnątrz.

„Chcieliśmy rzucić światło na rolę, jaką systemy wentylacyjne odgrywają w powietrzu, którym oddychamy” - mówi Boor. Badacze mają nadzieję, że ich ostatnie badania mogą doprowadzić do lepszych strategii walki z zanieczyszczeniami zarówno na poziomie makro, jak i mikro.

 Źródło: Medical News Today 

Przeczytaj: Lepiej pracuj na stojąco, jeśli musisz być bardziej produktywny