Mleczko do czyszczenia i odświeżacz powietrza to zabójcze połączenie

03.10.2019 12:22
chemia w domu

Jednoczesne używanie kilku środków do czyszczenia łazienki może mieć zgubne skutki dla zdrowia. Pod wpływem światła zachodzi niebezpieczna reakcja chemiczna – ostrzegają naukowcy.

Przepis na pachnącą czystością łazienkę: delikatne mleczko do mycia wanny i umywalki, silny detergent do odkażenia toalety, spryskiwacz na bazie alkoholu do przetarcia lustra plus środek do czyszczenia fug i odkamieniacz. Całość rzecz jasna obficie okraszona odświeżaczem powietrza. A wszystko to na zaledwie kilku metrach kwadratowych, nierzadko bez okna. Naukowcy ostrzegają: taki zestaw to toksyczny mix.

Toksyczna chemia w domu

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto zastosowali w jednym pomieszczeniu środek do czyszczenia z wybielaczem, z którego uwolnił się chlor (Cl2) i kwas podchlorawy (HOCI), oraz preparat z limonenem, związkiem zapachowym stosowanym powszechnie w odświeżaczach powietrza, aerozolach i chusteczkach nawilżanych. Uważnie obserwowali zachodzące w powietrzu reakcje chemiczne.

W ciemnym pomieszczeniu opary wybielacza błyskawicznie połączyły się z lotnymi związkami zapachowymi. Ale naprawdę ciekawe zjawisko wystąpiło dopiero wtedy, gdy uczeni włączyli lampy. Pod wpływem światła w powietrzu zaszła reakcja chemiczna, podczas której wytworzyły się tzw. wtórne aerozole organiczne (SOA). Podobny efekt zaobserwowano po wystawieniu komory testowej na naturalne światło promieni słonecznych.

Niebezpieczne aerozole

Wtórne aerozole organiczne (SOA) to toksyczne cząsteczki, powodujące podrażnienia spojówek, nosa, gardła. Mogą powodować bóle głowy i nudności, a w skrajnych przypadkach nawet spowodować uszkodzenie płuc.

Eksperci ostrzegają: wtórne aerozole organiczne kumulują się w powietrzu, dlatego też sprzątane pomieszczenia należy starannie wietrzyć, a do czyszczenia używać tylko jednego środka. Wnioski opublikowano w European Journal of Preventive Cardiology.

Źródło: dailymail.co.uk