Zamknij

Gdzie jest najwięcej smogu? Wypróbuj najlepszą interaktywną mapę 3D

Monika Piorun
10.02.2017 19:24
Gdzie jest najwięcej smogu? Wypróbuj najlepszą interaktywną mapę 3D
fot. Sprawdź, gdzie jest smog? Najlepsza interaktywna mapa w internecie

39-letni Francuz Yann Boquillod - mieszkający od wielu lat w Pekinie ojciec pięciorga dzieci - stworzył niezwykłą mapę, która na podstawie danych zebranych z 10 tys. stacji pomiarowych na świecie pokazuje w czasie rzeczywistym, w jaki sposób przemieszczają się zanieczyszczenia powietrza oraz gdzie jest najwyższe stężenie pyłów PM 2,5.

Każdy cudzoziemiec, który zaczyna mieszkać na stałe w Chinach, musi się zmierzyć z problemem smogu, przesłaniającego często promienie słoneczne i utrudniającego normalne funkcjonowanie zwykłym ludziom. Choć władze Pekinu przekonują, że wydają każdego roku ponad 2,7 miliarda dolarów na poprawę jakości powietrza, to jednak wielu ludzi (a zwłaszcza obcokrajowców) próbuje wziąć sprawy w swoje ręce i reagować na to, co się dzieje w ich otoczeniu.

Zobacz także

Jednym z nich był Yann Boguillod, który postanowił dać innym bezpłatny dostęp do rzetelnych danych na temat tego, gdzie aktualnie można zaobserwować najwyższe stężenie szkodliwych cząsteczek o średnicy 2,5 μm.

Nie potrzeba do tego żadnych aplikacji ani skomplikowanych urządzeń. Wystarczy wejść na stronę airvisual.com/earth i sprawdzić, co się dzieje w danej chwili na naszym niebie. Ma to nam pomóc chronić siebie i swoich bliskich przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń na zdrowie. 

Im lepiej jesteśmy poinformowani o tym, w jaki sposób przemieszczają się drobiny smogu, tym bardziej wzrasta potrzeba przeciwdziałania temu globalnemu problemowi. Sytuacja jest coraz bardziej niepokojąca.

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO w ciągu ostatnich 5 lat ilość niebezpiecznych substancji w powietrzu wzrosła aż o 8 procent.

Jak tłumaczy autor projektu Air Visual Earth - Yann Boguillod:

Pomimo tak zdumiewających statystyk, duża liczba osób wciąż nie jest świadoma 

związku, jaki istnieje między liczbą zgonów a pogarszającym się stanem

powietrza w miejscach, w których żyjemy.

Chcesz wiedzieć, gdzie jest aktualnie najwięcej smogu? Poszukaj w internecie strony Air Visual Earth!

Zrzut ekranu 2017-02-10 o 17.16.59
fot.

____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π