Zamknij

Czeka cię operacja? Zacznij ćwiczyć mięśnie

13.01.2021
Aktualizacja: 13.01.2021 12:30
Prehabilitacja
fot. Shutterstock

Przed planowaną operacją pacjenci powinni przejść długi cykl ćwiczeń, ukierunkowanych na budowę masy mięśniowej, żeby przeciwdziałać skutkom leżenia w łóżku - podkreślają eksperci.

Pacjenci, których czeka operacja, przeważnie martwią się o rehabilitację po zabiegu. Tymczasem najpierw powinni zatroszczyć się o profesjonalną i odpowiednio długą prehabilitację pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Dowiedz się więcej.

Przygotowanie do operacji

Przygotowanie do operacji to nie tylko zakup nowej piżamy, wygodnych klapków i bezprzewodowej ładowarki do telefonu. To także odpowiednie wzmocnienie ciała przed okresem dłuższego unieruchomienia. A na to potrzeba czasu - wynika z najnowszych badań.

Naukowcy ze Szkoły Sportu, Ćwiczeń i Rehabilitacji Uniwersytetu w Birmingham wykazali, że krótkoterminowe ćwiczenia siłowe przed operacją są niewystarczające, żeby zapobiec utracie mięśni, zwłaszcza u seniorów. Uczeni poprosili grupę starszych mężczyzn o wykonanie czterech sesji ćwiczeń podnoszenia ciężarów w ciągu tygodnia. Uczestnicy wykonywali ćwiczenia, używając tylko jednej nogi, podczas gdy druga noga była unieruchomiona. Po zakończeniu prehabilitacji uczestnicy badania przez pięć dni leżeli w łóżku. Jest to czas, jaki przeciętny starszy pacjent po operacji spędza w szpitalu.

Wbrew temu, co by się mogło wydawać, tygodniowe przygotowanie do zabiegu na niewiele się zdało - utrata mięśni była mniej więcej taka sama w obu nogach i wynosiła 3-4%. To mniej więcej tyle, ile starsze osoby zwykle tracą w ciągu 3-5 lat naturalnego starzenia się organizmu.

Ćwiczenia przed operacją

Uczeni z Birmingham zalecają, żeby programy ćwiczeń przed operacją obejmowały nie tylko ćwiczenia siłowe, ale również aerobowe, co ma na celu ochronę układu sercowo-naczyniowego.

Ważnym elementem przygotowania do operacji jest również dieta bogata w białko, sprzyjająca budowie masy mięśniowej.

Natomiast po zabiegu pacjenci, w miarę możliwości, powinni jak najszybciej stawać na własnych nogach. Leczenie skutków utraty masy mięśniowej może być o wiele bardziej czasochłonne i kosztowne od rehabilitacji.

Źródło: "Getting into shape pre-surgery to aid recovery for older patients - study" University of Birmingham