Uległeś wypadkowi i nie możesz pracować? Zgłoś się do programu bezpłatnej rehabilitacji

Karolina Apiecionek
04.09.2019 10:09
Uległeś wypadkowi i nie możesz pracować? Zgłoś się do programu bezpłatnej rehabilitacji
fot. Shutterstock

Z powodu wypadku lub choroby nie możesz wrócić na rynek pracy? Skorzystaj z bezpłatnego pobytu w wyspecjalizowanym ośrodku. Trwa nabór do pilotażowego programu kompleksowej rehabilitacji.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy uruchamia pilotażowy program kompleksowej rehabilitacji. Jak tłumaczył w rozmowie z PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, projekt ma ułatwić podjęcie pracy osobom, które wskutek doznanego urazu, schorzenia lub niepełnosprawności nie mogą podjąć lub kontynuować aktywności zawodowej.

– Co roku wiele osób z przyczyn losowych traci możliwość wykonywania swojej dotychczasowej pracy, np. ulegając wypadkom samochodowym. Projekt dotyczący rehabilitacji kompleksowej ma być skierowany właśnie do tych osób, które nie z własnej winy stały się niesamodzielne. Chcemy, żeby one mogły dalej prowadzić aktywne, niezależne życie – powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

Program rehabilitacji ma być dostosowany indywidualnie do potrzeb. Chętni mogą skorzystać z pobytu w czterech ośrodkach w: Wągrowcu, Ustroniu, Grębiszewie i Nałęczowie. Przewidywany średni czas pobytu jednej osoby w ośrodku to dziewięć miesięcy z możliwością przedłużenia do 12 miesięcy. Zajęcia z fizjoterapeutą prowadzone będą przez 6-8 godzin dziennie. Pobyt w placówce jest bezpłatny.

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz podkreślił, że uczestnicy programu otrzymają nie tylko pomoc medyczną, ale także wsparcie doradcy zawodowego, który oceni, czy możliwy jest powrót do dotychczas wykonywanego zawodu, czy też konieczne jest przekwalifikowanie.

Pilotaż potrwa do września 2022 r. W ciągu trzech lat wsparciem zostanie objęte 600 osób niepełnosprawnych z różnych regionów Polski. Pierwsi chętni trafią do ośrodków już we wrześniu br.

Osoby, które chcą wziąć udział w projekcie, powinny zgłosić się do PFRON (tel.: 22 50 55 600, e-mail: ork@pfron.org.pl). Więcej informacji można znaleźć TUTAJ>>

Źródło: PAP