Zamknij

Pończochy uciskowe: w samolocie, w ciąży, podczas upału

25.07.2019
Aktualizacja: 05.11.2020 22:36

Pończochy uciskowe poprawiają krążenie krwi i limfy. Stosowane są w profilaktyce zakrzepicy. Sprawdź, jak ich używać. 

Pończochy uciskowe
fot. Shutterstock

Pończochy uciskowe nie wyeliminują żylaków, ale pomagają łagodzić ich objawy i zapobiegać powikłaniom. Ich działanie polega na wspomaganiu odpływu krwi z najniższych partii nóg.

Pończochy uciskowe — rodzaje

Pończochy uciskowe działają z różną siłą nacisku, najmocniej przy kostce, stopniowo rozszerzając się ku górze. W zależności od potrzeby (profilaktyka czy leczenie) lekarz przepisuje określony stopień ucisku. Odpowiedni produkt może też dobrać farmaceuta lub pracownik sklepu ze sprzętem medycznym. W zależności od miejsca występowania żylaków stosuje się podkolanówki uciskowe (łydka) lub pończochy uciskowe (udo).

Stopnie ucisku pończoch:

  1. 20-30 mmHg — profilaktyka zakrzepicy żylnej, profilaktyka zakrzepicy i żylaków u ciężarnych, niewielkie żylaki podczas ciąży, ociężałość kończyn, niewielkie żylaki bez widocznych obrzęków, stan po operacji żylaków;
  2. 30-40 mmHg — duże żylaki podczas ciąży, żylaki z niewielkim obrzękiem, stan po zapaleniu żył powierzchownych, stan po skleroterapii żylaków, stan po wygojeniu małych owrzodzeń;
  3. 40-50 mmHg — bardzo duże żylaki ze znacznym obrzękiem, stan po wygojeniu dużych owrzodzeń, obrzęki pourazowe, odwracalne obrzęki limfatyczne;
  4. 50-60 mmHg — ciężki zespół pozakrzepowy, nieodwracalne obrzęki limfatyczne.

Przeciwwskazania do stosowania pończoch uciskowych to m.in. miażdżyca zarostowa kończyn dolnych, otwarte rany, wypryski, owrzodzenia, duże zniekształcenia stawów.

Żylaki nóg to nie tylko defekt kosmetyczny

Żylaki nóg to opuchnięte, powiększone żyły, które mają zwykle niebieski lub ciemnofioletowy kolor i obejmują powierzchnię kończyn dolnych. Żylaki mogą być poskręcane i wypukłe, często powodują ból, opuchliznę nóg i uczucie ich zmęczenia. Zaawansowane żylaki mogą prowadzić do przykrych powikłań, dlatego osoby, które mają skłonności do powstawania żylaków, powinny stosować odpowiednią profilaktykę.

Jak stosować pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe zakłada się rano, najlepiej jeszcze przed wstaniem z łóżka. Zakładanie ich później, w ciągu dnia, gdy noga opuchnie, może powodować ból.

Poprawnie założona pończocha uciskowa nie ma fałdek, a jej krawędź nie sięga stawu kolanowego. Przed rozpoczęciem użytkowania warto poprosić specjalistę o odpowiednie przeszkolenie.

Pończochy uciskowe profilaktycznie zalecane są kobietom w ciąży, pacjentom leżącym po operacjach, podczas długich podróży samolotem. Pończochy uciskowe zdejmuje się na noc, chyba że lekarz zaleci inaczej. W sytuacjach wyjątkowych, po operacji żylaków czy w zakrzepicy, można je nosić dłużej niż jeden dzień.

Warto pamiętać o tym, że zakrzepica to poważna choroba, która może prowadzić do groźnego zatoru płucnego. Objawy zakrzepicy to m.in.:

  • ból kończyny,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie skóry,
  • ocieplenie skóry,
  • czasem gorączka.

W przypadku podejrzenia zakrzepicy należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, "Tylko zdrowie" Gazeta Wyborcza