Maciej Zientarski o niepamięci w Radiu ZET

30.01.2019 13:59
Maciej Zientarski o niepamięci w Radiu ZET
fot. Radio Zet

– Moja pamięć ma dokładnie 15 GB, tyle ile ma mój telefon. Dzień zaczynam od tego, że odpalam telefon i sprawdzam, jaki jest plan dnia – mówił Maciej Zientarski w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”. 

Gośćmi Michała Figurskiego byli Maciej Zientarski, jego żona Magdalena Zientarska i dr Michał Skalski – psychiatra. Rozmawiali o tym, jak wygląda życie po 11 latach od tragicznego wypadku i jak przebiega rehabilitacja.

Trudny okres rehabilitacji

– Zapraszając Maćka do audycji, spodziewałem się, że przyjdzie z rehabilitantem albo neurologiem. Czyli dzisiaj największym twoim problemem jest kondycja psychiczna? – zaczął Michał Figurski w audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Intensywna rehabilitacja Macieja Zientarskiego po wypadku trwała dwa lata. Były zajęcia z fizjoterapeutą, neuropsychologiem, logopedą. Potem pacjent odmówił wszelkich działań. „Kiedy się poznaliśmy, w zasadzie nie robił nic” – wspomina Magdalena Zientarska.

Dr Michał Skalski tłumaczył na antenie Radia ZET, że była to normalna reakcja na tym etapie. „Życie pana Maćka odbiega od takiego, o jakim marzyłby normalny 30-40-latek. Z tego często wynikają załamania w rehabilitacji. Staram się, staram, mijają dwa lata, a dalej ciężko się chodzi, ciężko mówi” – wyjaśnił psychiatra.

Długa droga do zdrowia

Ze szpitala Maciej Zientarski wyszedł z nową wiedzą: pamięć ludzka dzieli się na długą i krótką. „Długa jakoś u mnie działa. Z pewnymi problemami, ale lepiej niż ta krótka. Wypadku nie pamiętam w ogóle, okresu rehabilitacji, szpitala, nic” – mówił.

Michał Figurski dopytywał obecnego w studiu psychiatrę, czy utrata pamięci po wypadku wynika z przyczyn mechanicznych, czy psychicznych, takich jak naturalny mechanizm wyparcia traumatycznych wydarzeń. Lekarz nie miał wątpliwości, że w przypadku Macieja Zientarskiego w grę wchodzi czysta biologia.

– W momencie bardzo dużego urazu mózgu pacjent ma niepamięć zarówno sprzed, jak i po wypadku. Wielkość zaburzeń jest proporcjonalna do stopnia uszkodzenia. To, co zostało zniszczone, pozostaje zniszczone, ale komórki obok przejmują funkcje. Mózg uczy się nowych funkcji, a okres niepamięci pomału się kurczy – mówił dr Michał Skalski. Zwrócił jednak uwagę na fakt, że na tym etapie pacjent już sam nie odróżni tego, co sobie przypomniał, od tego, co mu powiedziała żona czy terapeuta.

Lekarz podkreśla, że wskutek urazu doszło do ubytku bardzo wielu obszarów mózgu, ale jest szansa, że mózg zacznie się trochę odbudowywać. „Do jakiego etapu, tego tak naprawdę nie wiemy, ale widzę ogromny postęp. Chociażby taki, że tutaj siedzimy i rozmawiamy” – podkreślił dr Michał Skalski.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.