Klej do kości: przełomowy wynalazek, który zespala złamania w... 5 minut!

Monika Piorun
09.05.2018
Aktualizacja: 30.07.2019 20:36
Kości, złamania, klej do kości, nowy wynalazek naukowców
fot. Shutterstock

Szwedzkim naukowcom udało się opracować innowacyjny preparat, który jest w stanie łączyć uszkodzone fragmenty kości i ograniczać ryzyko złamań. Działa podobnie jak kleje dentystyczne, ale jest od nich o 55 proc. silniejszy.

Leczenie złamanych kości może być wkrótce o wiele łatwiejsze. Dzięki wynalazkowi specjalistów z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie będzie można znacznie skrócić czas dotychczasowej rehabilitacji pacjentów, a na dodatek obniżyć jej koszty i uniknąć zakładania gipsu (a także różnego typu śrub, metalowych płytek czy drutów). Nowa procedura łączenia naruszonych elementów kości może wymagać zaledwie... 5 minut, by doszło do złączenia uszkodzonego fragmentu kości! Jak to w ogóle możliwe?

Preparat, który w 5 minut „skleja” złamane kości

Szwedzi wykorzystali rozwiązania, które od dawna stosuje się w stomatologii. Kleje używane przez dentystów działają nieco podobnie (wymagają np. reakcji wiązania w obecności wody), ale są słabsze. Nowa technologia, którą wymyślili naukowcy, jest bowiem aż 55 proc. silniejsza od tej, którą skleja się zęby. Zawdzięcza to m.in. wykorzystaniu niebieskiego światła LED oraz specjalnej technice pozwalającej na łączenie kości. W miejscu ich złamania nakłada się kolejno 3 warstwy kleju. Każda z nich ma inne właściwości (mają np. osłaniać włókna kolagenowe, zwiększać przyczepność i umożliwiać dalsze łączenie tkanki).

Klej do kości: nowa, medyczna rewolucja

Autorzy nowego preparatu opisali pierwszą fazę badań nad nim na łamach „Advanced Functional Materials”. Na razie nowa metoda przeszła pomyślnie jedynie testy na szczurach, ale wyniki są na tyle obiecujące, że już planowane są badania kliniczne z udziałem ludzi. Rozpowszechnieniem na rynku kleju do kości zainteresowane są już firmy, które chcą jak najszybciej wprowadzić go do sprzedaży komercyjnej.

Zrzut ekranu 2018-05-09 o 14.15.21

W miejscu złamania wystarczy nałożyć trzy warstwy innowacyjnego kleju do kości, by już po 5 minutach uszkodzone fragmenty się zespoliły (fot. Kungliga Tekniska Högskolan)

Jeśli wyniki kolejnych etapów badań okażą się pomyślne, wkrótce może czekać nas kolejna medyczna rewolucja. Naukowcy podkreślają, że przypadki złamań kości są coraz częstsze (m.in. przez osteoporozę). Preparat, który wymaga zaledwie 5 minut do „sklejenia” tego typu uszkodzeń, może sprawić, że wkrótce zakładanie gipsu po złamaniach okaże się zbędne.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: BioSpectrum/Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie/Advanced Functional Materials

___

zdrowie.radiozet.pl/π