Liga Mistrzów po amputacji nogi? To możliwe!

01.03.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 06:44
Amp Futbol: sport po amputacji kończyny
fot. Shutterstock/Mediapictures.pl

Jedna z najlepszych polskich drużyn, Legia Warszawa, utworzyła sekcję piłkarską amp futbolu dla osób po amputacjach kończyn. Sprawdź, jakie są zasady i kto może zagrać.

W latach 80. XX wieku amerykański narciarz, który stracił nogę, oglądał mecz syna grającego w koszykówkę. W pewnym momencie piłka potoczyła się w jego kierunku. Odruchowo odbił ją wspomagającą chód kulą. Tak narodziła się nowa dyscyplina sportu: amp futbol (z ang. amputee football).

Sport po amputacji kończyny

Do 1990 roku turnieje amp futbolu rozgrywano tylko w USA. Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Europy zorganizowano w 1999 roku w Kijowie. Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata w Amp Futbolu odbyły się w 2007 roku w Turcji.

Reprezentacja Polski, z inicjatywy Mateusza Widłaka i Marka Drogosza, powstała w 2012 roku. Na Mistrzostwach Świata w 2014 roku w Meksyku biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce na 23 drużyny narodowe. Teraz sekcję amp futbolu otwiera jedna z najlepszych polskich drużyn – Legia Warszawa.

„Wartości, które przyświecają tej dyscyplinie, są dla Legii kluczowe" – powiedział prezes Legii Warszawa, Dariusz Mioduski, po podpisaniu kontraktu.

Amp futbol – zasady gry

Podstawowe zasady gry w amp futbolu są takie same jak w piłce nożnej. Mecz trwa 2x10 min., z dziesięciominutową przerwą. Rozgrywki odbywają się na boisku o wymiarach 60x40 metrach. W każdej drużynie jest sześciu piłkarzy i bramkarz, plus zawodnicy rezerwowi. Grać może każdy po jednostronnej amputacji oraz osoby z wadami kończyn (dolnych - w polu gry, górnych - na bramce).

Podstawowe zasady:

  • W trakcie gry nie używa się protez. Używa się kul łokciowych.
  • Dozwolone są jedynie pojedyncze i przypadkowe zagrania piłki kulą. Każde inne zagranie traktowane jest tak, jak zagranie piłki ręką.
  • W celu wyrównania szans piłkarzy z amputacjami na różnych wysokościach, również zagranie piłki kikutem traktowane jest jak zagranie ręką.
  • Celowe sfaulowanie przeciwnika przy użyciu kuli skutkuje natychmiastowym wyrzuceniem faulującego z boiska i rzutem karnym dla drużyny przeciwnej.
  • Dozwolona jest dowolna liczba zmian w dowolnym momencie meczu, jednak nie więcej niż dwie zmiany w tym samym momencie. Zmiany odbywają się tylko za przyzwoleniem sędziego, a zawodnik, który opuści plac gry, może wrócić na boisko w kolejnej zmianie.
  • Zasada spalonego nie obowiązuje.
  • Auty wykonywane są jak rzuty wolne pośrednie.
  • Bramkarz nie może opuszczać pola karnego. Jeżeli zrobi to w sposób celowy, otrzymuje żółtą kartkę, a drużyna przeciwna wykonuje rzut wolny.
  • Wślizgi są zabronione. Skutkują one rzutem wolnym bezpośrednim dla drużyny przeciwnej.

Aktywizacja osób po amputacjach

Aktywizacja osób po amputacjach stanowi ważny element w procesie terapeutycznym. Fundacja na Rzecz Promocji Sportu Osób Niepełnosprawnych „Kuloodporni” z Bielska-Białej nakręciła nawet na ten temat dokument.

Film opowiada historię Krzysztofa Wrony z Czechowic-Dziedzic, który w 2012 roku został potrącony przez pijanego motocyklistę i w tym wypadku stracił nogę. Dzięki ogromnemu wsparciu rodziny mężczyzna wrócił do sportu. Dziś jest zawodnikiem Kuloodpornych Bielsko.

Jego przypadek nie jest odosobniony. W Polsce dokonuje się ok. 15 tys. amputacji rocznie. „Nie traktujemy tego jako traumę“ – powiedział Krzysztof Wrona po premierze filmu „Siła rodziny“.

Źródło: bielskobiala.naszemiasto.pl, kuloodpornibielsko.pl, legia.com